reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’un yeni akıllı telefonları “yapay zeka” konusunda çok iddialı olacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Samsung, AI yani yapay zeka tarafında da geride kalmak istemiyor. Şirket gelen son bilgilere göre bu alanda son aşamada bulunuyor.

Apple ile Huawei’nin yeni mobil işlemcileri içerisinde yapay zeka işlemlerine özel bir nöral işlem ünitesi yer alıyor. Apple’ın “bilgisayarların gözlemleyerek öğrenmesini sağlayan bir yapay zeka türü olan yapay öğrenme için tasarlanmış bir donanım” olarak tanıttığı nöral işlem ünitesi, özellikle fotoğraf konusunda büyük farklar yaratabiliyor. Örneğin Huawei Mate 10 Pro, Kirin 970 yapay zeka işlemcisi ile fotoğrafını çektiğiniz objeleri algılayarak ona göre ayarlama yapabiliyor. Bu kamera kalitesinin yazılımsal olarak artırılabilmesi anlamına gelirken, süreçte Samsung‘un da son aşamalarda olduğu belirtiliyor. Korea Herald’ın özel haberine göre şirket kendi nöral işlem ünitesinin geliştirmesini tamamlamak üzere bulunuyor. Sunucular ve akıllı telefonlara özel olarak hazırlanan bu donanım, söylendiği kadarıyla Apple ve Huawei’nin teknolojileriyle boy ölçüşebilecek seviyede. Yılın ikinci çeyreğinde daha da iyi çipler ile karşımıza çıkacağı söylenen firma, bu sayede birçok işlemi telefonlar içerisinde halledebilir hale gelecek. Bu da yapay zeka hesaplamaları için buluta olan ihtiyacı hatırı sayılır oranda azaltacak. Bu işlem birimi aynı zamanda dijital asistan Bixby‘nin de daha gelişmiş hale gelmesine yardımcı olacak.

Samsung yapay zeka konusunda iddialı geliyor

Korea Herald’ın sağlam kaynakları dayandırdığı haber gösteriyor ki Güney Kore merkezli teknoloji devi bu alana sağlam hazırlanıyor. Galaxy S9 ile Galaxy S9+’ın tanıtılacağı MWC 2018′de yeni nöral işlem ünitesi hakkında detaylı bilgilerin gelebileceği de söylenenler arasında yer alıyor. Bu konuda en gelişmiş altyapının ise Galaxy Note 9 ile kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor.