reklamı kapat

POPÜLER

Huawei, Kirin 970 ile yapay zekaya sınıf atlatıyor

Teknoloji devlerinin sızıntılarla sürprizleri bozulan lansmanları ardından IFA 2017’nin heyecanlandıran duyurularından biri Huawei’den geldi. Yeni yonga seti Kirin 970‘yi sahneye çıkaran Huawei iddiasını hiç olmadığı kadar artırıyor.

Merakla beklenen Huawei Mate 10, IFA 2017’de kendini göstermedi ancak Huawei bu boşluğu Kirin 970 ile doldurmayı başardı. Yeni mobil işlemcisini tanıtan Huawei, mobil yapay zeka deneyimine sınıf atlatmaya hazırlanıyor. Sekiz çekirdekli 10 nm’lik işlemcinin, dört çekirdekli Cortex A73 mimarisine göre 25 kat daha başarılı, 50 kat daha etkili performans sunduğu iddia ediliyor. Snapdragon’ın 3,1 milyar transistorlu sistemine kıyasla bir santimetre karelik gövdesine 5,5 milyar transistor sığdırılan yonga seti rakibine fark atıyor. 8 çekirdekli CPU’ya 12 çekirdekli GPU’nun eşlik ettiği yonga setinin tasarımı veriyi çok daha hızlı işliyor ve buna karşın çok daha az pil gücü tüketiyor.

İçinde NPU (nöral işlem birimi) barındıran yonga seti yapay zeka performansını yükseltmeye odaklanıyor. Cihaz üzerinde çalışan yapay zeka ve bulutta çalışan yapay zekayı bir araya getirip mobil yapay zeka tanımı yapan Huawei, “akıllı telefon” tanımını genişletiyor. Huawei’nin yeni yonga setinin asıl gücünü ekim ayında tanıtılacak olan Huawei Mate 10’da test edebileceğiz gibi görünüyor.