reklamı kapat

POPÜLER

Güneş tutulmasının kameraları nasıl eritip yok ettiğine tanık olun [Video]

21 Ağustos’ta bir Güneş tutulmasını daha geride bıraktık. Ne yazık ki Türkiye’den gözlemlenemeyen tutulma sırasında pek çok profesyonel ve amatör fotoğrafçı büyüleyici fotoğraflar çekti. Ancak Güneş tutulması birçok bilinçsiz kullanıcıya pahalıya patladı diyebiliriz.

Güneş tutulmasının gerçekleştiği yıllarda tutulma öncesi fotoğraf meraklılarının ne gibi önlemler alması gerektiğine ilişkin yazılar paylaşılıp, mutlak sonun önüne geçilmeye çalışılır. Çünkü doğru filtre kullanımının büyük önem taşıdığı bu tutulmalar sırasında eğer filtreniz takılı değilse o çektiğiniz “harika” kare fotoğraf makinenizin lensini itinayla eritebilir. Nitekim bu seferki tam Güneş tutulmasının sonuçları da farklı olmadı. Profesyonel olsun olmasın eğer fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız bu kareler içinizi acıtacak.

Kamera ve lens kiralama şirketi Lensrentals’ın paylaştığı yazı güneş tutulmasının bilançosunu ortaya seriyor. “Her yıl yaptığımız onlarca uyarıya rağmen ekipmanların bir kısmının hasarlı ya da tamamen yok edilmiş olarak geri döneceğini biliyorduk” diyen Lensrentals, 2017 tam Güneş tutulmasında yok edilmiş ekipmanların fotoğraflarını yayınladı. Yanıklar oluşan objektif kapağından hasar gören sensörlere, zarar gören aynalardan eriyen irislere kadar pek çok çok fotoğraf kullanıcılarla paylaşıldı. Paylaşılan ekipmanların içinde Canon 600mm f/4L IS II, Canon 7D Mark II, Nikon D500 ve Panasonic 20mm f/1.7 II ASPH yer alıyor. Fotoğrafların hepsine haberin üstünden ulaşabilir, Güneş tutulmasının doğru filtre takılmamış lense neler yaptığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

VİDEO