reklamı kapat

POPÜLER

Al Turta

Game of Thrones’un 7. sezonundaki “en büyük” ölüm aslında kimin suçu?

06 Eylül 2017

Game of Thrones’un yedinci sezonu Daenerys için önemli bir kayıpla sonuçlanırken savaşın Ak Gezenler tarafı önemli bir galibiyet elde etti. Peki hayranlar tüm bu olanlar için kimi suçluyor dersiniz?


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones’un yedinci sezonuna dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız detaylar izleme keyifinizi kaçırabilir.


Kimin suçlu olduğuna geçmeden önce neler olduğunu kısaca hatırlayalım. Jon Snow, Ak Gezenler’e karşı savaşabilmek için Ejderha Camı çıkarması gerektiğinden Daenerys Targaryen’in yanına Ejderha Kayası’na geldi. Ona ölülerin yürüyüşe geçtiğini ve asıl savaşın ölülerle canlılar arasında olduğunu anlatan Jon Snow, birkaç bölüm sonunda Targaryen kızını ikna etti. Ancak ölülere karşı yeterli sayıya sahip olabilmeleri için Cersei Lannister’la birlik olmaları fikri ortaya çıkınca dahiyane bir planla bir intihar timi oluşturulup zombi avına çıktılar. Tabii bu mini intihar timi pusuya yatıp Ak Gezen gruplarından birini yakalama hayalleri kurarken koca orduyla yüz yüze gelince Daenerys üç ejderhasını birden alıp yardıma yetişti. Ak Gezenler’in kralı Night King de bu fırsatı kaçırmayarak muhteşem cirit atma yeteneğiyle Viserion’u öldürdü ve tekrar canlandırarak ordusuna kattı.

Sonuç olarak Cersei’nin yardımını alamadıkları gibi üstüne bir de ejderhalardan birini kaybederek savaşın eli güçlü takımına karşı daha da zor bir duruma düştüler. Tüm bu sarsak planların yarattığı felaketin asıl suçlusu kim peki? Tabii ki Al Turta.

Al Turta


Al Turta’yı hemen hatırlamamış olabilirsiniz. Bu sezondaki rolu çok küçüktü ancak çok kritikti. Arya Stark’ın “eski arkadaşlarından” olan Al Turta, Arya Kral Toprakları’na kararlı yolculuğuna devam ederken onunla bir handa karşılaştı. Beraber tatlı tatlı turta yerlerken bu sevimli arkadaşımız Arya’ya Sansa ve Jon’un Winterfell’de olduğunu söyleyiverdi. O ana kadar Kral Toprakları’na Cersei Lannister’ı öldürmeye giden Arya Stark atının yolunu değiştirdi ve Winterfell’e gitti. Tabii Arya’nın Winterfell’e gitmesi Serçeparmak açısından pek eğlenceli olmasa da bizim içimizi soğutacak kadar güzel sonlandı ancak hayranlar öyle düşünmüyor.


İntikam alma konusundaki yeteneklerini Frey ailesi üzerinden çok güzel bir şekilde gösteren Arya, Kral Toprakları’na gitmiş olsaydı Cersei Lannister sezon ortasını dahi görmeyebilirdi. Peki bu ne anlama geliyor? Cersei’yi ikna etmek için Jon Snow’un intihar timi oluşturup Ak Gezen ordusundan bir zombi çalmasına gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Tabii aynı zamanda Lannister’ların çöküşü, Yedi Krallık’ın fethinin hızlanması ve üç ejderhalı daha mutlu bir Khaleesi anlamına da geliyor. Tüm Westeros’u bir araya getirecek ölümü engellediği için Al Turta gelecek sezondaki ölümlerin de sorumlusu aynı zamanda!

Şaka bir yana alternatif bir senaryoda Al Turta Arya’yı yolundan döndürmese neler olurdu gerçekten merak ediyoruz. Ancak bunu asla öğrenemeyeceğiz ne yazık ki…