reklamı kapat

POPÜLER

Güneş tutulması saat kaçta

Güneş tutulması saat kaçta ve Türkiye’den nasıl canlı yayında izlenir? [İzle]

Bildiğiniz üzere bugün Güney Yarım Küre’nin bazı bölgelerinden güneş tutulması izlenebilecek. Peki güneş tutulması saat kaçta ve Türkiye’den canlı nasıl izlenir?

Yakın zaman önce hazırlıklarına başlanan son iki yılın ilk güneş tutullması için nefesler tutuldu. Güney Amerika’nın bazı bölgelerinin yanında, Pasifik Okyanusu’nda, Şili’de ve Arjantin’de görülebilecek olan güneş tutulmasını, yerinden izleyemeyecek olanlar için canlı yayın da yapılacak. Burada şu an en çok “güneş tutulması saat kaçta” sorusu soruluyor. Merak edilen tutulma Arjantin’de gece yarısı izlenebilecekken Türkiye saatiyle 16:24’te başlayacak. Dünyanın her yerinden izlenmesi için bir süredir yapılan çalışmalar neticesinde, merkez bazı noktalar seçildi ve oralara tutulmanın YouTube üzerinden canlı izlenmesi için bazı kameralar yerleştirildi. “European Southern Observatory (ESO) Live Stream” adlı YouTube kanalından canlı olarak anında yayınlanacak olan güneşin tutulmasını Türkiye‘den de izlemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Heyecanlı bekleyiş: Güneş tutulması

Türkiye’den bu canlı yayını izlemek isteyenlerin yapması gereken tek şey, “European Southern Observatory (ESO) Live Stream” adlı YouTube kanalının sayfasını saatler 16.24’ü gösterdiğinde açmak. Klasik konuşmaların başlamasının ardından güneş tutulmasını canlı canlı izleyebiliyor olacaksınız. Bunun yanında aynı zamanda güneş tutulmasıyla ilgili değerlere de sahip olmak istiyorsanız, kurumun mobil uygulamasını iOS ve Android cihazlar için buradan indirerek, canlı olarak izleyeceğiniz güneş tutulmasının değerlerine de ulaşabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde güneş tutulmasına dair, uzmanların konuşmalarına, süreç hakkında bilgilere ve canlı yayına anlık olarak ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda üç saatlik teleskop görüntülerine de ulaşarak tutulmanın deneyimini yaşayabilirsiniz. Eğer telefon üzerinden değil bilgisayar üzerinden izlemek isterseniz de aynı uygulama bilgisayar için de uyumlu olduğu için oradan da rahatlıkla canlı yayına ulaşabiliyorsunuz.

Canlı yayın başladığında bu video üzerinden giriş yapabilirsiniz