reklamı kapat

POPÜLER

güneş tutulması

Gerçekleşecek son iki yılın ilk güneş tutulması nasıl izlenir?

Yarın son iki yılın ilk güneş tutulması, Güney Amerika’dan gözle izlenebilecek. Peki Güney Amerika’ya gidemeyecekler nasıl izleyecek?

Güney Amerika, 2017 yılında Amerika’da gerçekleşen güneş tutulmasından bu yana ilk kez güneş tutulmasına ev sahipliği yapıyor. Kehribar Güneş Tutulması, 2 Temmuz 2019 salı günü gerçekleşecek ve Güney Pasifik Okyanusu’nun çoğu ve Güney Amerika’nın bir parçası da dahil olmak üzere Güney Yarımküre’nin tamamında gözle görünebilecek. Güney Amerika’da bulunamayacaklar için ise bir çözüm yolu bulunmuş. Gerçekleşen bu güneş tutulmasını isteyenler canlı olarak izleyebilecek. Pasifik Okyanusu’nda, Şili’de ve Arjantin’de görülebilecek olan bu tutulma için birçok ön hazırlık yapıldı. İnsanların tutulmayı izlemesini kolaylaştırmak içinse “European Southern Observatory (ESO) Live Stream” adlı YouTube kanalından canlı olarak anında yayınlanacak. Böylelikle Güney Amerika’ya gidemeseniz bile bu deneyimi tecrübe edebileceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş tutulması yarın canlı olarak izlenebilecek

San Francisco’da bulunan Exploratorium müzesi ve Şili’deki Ulusal Bilim Vakfı’nın Cerro Tololo Rasathanesi’nde hazırlıklar tamamlandı. Bu noktalardan canlı yayın ile tutulma izlenecek. Merak edilen canlı yayın, Türkiye saatiyle 16:24’te başlayacak. Şili’den yayınlanacak teleskop görüntülerinin ardından, Pasifikteki uzmanlar ve NASA araştırmacıları sözü alacak. Ayrıca müzenin mobil uygulaması sayesinde Android ve iOS cihazlardan güneş tutulmasının tutulma değerlerini takip edebilirsiniz.

Canlı yayın başladığında aşağıdaki video bağlantısından izleyebilirsiniz.