reklamı kapat

POPÜLER

Kanlı Ay Tutulması

Türkiye’den de görünen Kanlı Ay tutulmasının detayları

Bu akşam gerçekleşecek olan Kanlı Ay tutulması Türkiye’den de izlenebilecek. Peki tutulma kaçta başlıyor?

Kanlı Ay tutulmasını seyredip, etkileyici fotoğraflar çekmek isteyenlere müjde. Bu nefes kesici etkinlik Kuzey Amerika hariç dünyanın neredeyse her noktasından izlenebilecek. Türkiye’deki amatör ve profesyonel fotoğrafçıların kaçırmaması gereken bu olay, meraklılarına da nefes kesici bir görsellik sunmaya hazırlanıyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen tutulmanın 1 saat 43 dakika boyunca sürmesi bekleniyor. Bu sürenin 21. yüzyıldaki en uzun tutulma olduğu belirtiliyor. Fotoğraf çekmeye niyetli kullanıcıları uyaralım, Ay, Dünya’nın oval yörüngesinde en uzak noktada olacağı için daha küçük görünecek. Ancak daha yavaş hareket ettiği için görsel şölene uzun süre maruz kalacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanlı Ay tutulması saat kaçta başlıyor?

Tutulma boyunca paslı kırmızı bir renk alacak olan Ay, etkinliğin ismine ilham oluyor. Tutulmanın Türkiye saatine göre 21:24‘te başlayacağı belirtilmiş. Tam tutulma ise 22:30 civarında görünebilecek. Saatler 00:13’ü gösterdiğinde ise tam tutulma sona ererek tutulma yavaş yavaş dağılacak. Ancak bu anı yakalamak için de saat 01:19’a kadar vaktiniz olacak. Daha sonra tutulma tamamen sona eriyor.

Eğer bu akşamki tutulmayı dışarıda izleyemeyecek olanlardansanız üzülmeyin. Çünkü YouTube üzerinden canlı yayın yapılacak. Akşam başlayacak olan canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer buna rağmen kaçırırsanız bir sonraki tutulma içinse 21 Ocak 2019‘u beklemeniz gerekecek.