reklamı kapat

POPÜLER

Land Rover’ın binek segmentte yer alacak “Road Rover” projesinde önemli gelişme

Uzun bir süre önce bir iddia üzerinden yayılmaya başlayan Land Rover binek otomobil projesinin patentiyle alakalı önemli detaylar ortaya çıktı.

Kurulduğu ilk dönemlerden günümüze kadar uzanan süreçte rotasını uzmanlık alanı olan SUV’den ayırmayan Land Rover, geçtiğimiz yıl içerisinde çok önemli bir iddia ile gündeme geldi. Marka tarihi için bir dönüm noktası niteliğinde olan bu gelişmenin içerisinde, şirketin binek otomobil sınıfında yer alacak bir proje için hazırlandığına değinildi. Tüm dünyanın gündemine oturan, bağımsız tasarımcılar tarafından konsept tasarımları dahi yapılan bu projeden uzun bir süredir haber alamadık. Hayata geçirilmesiyle ilgili umudumuzun neredeyse kaybolduğu anda İngiltere merkezli gelen bir haber, her şeyin aslında yeni başladığını ortaya koydu. Ortaya çıkan detaylarda Land Rover’ın, “Road Rover” ismini patent başvurusu ile aldığı net bir şekilde vurgulandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En büyük destekçi Jaguar

Öncelikle şunu sizlerle paylaşalım ki, patentiyle ilgili başvurusunun yapıldığı ortaya çıkan otomobille ilgili ortada henüz teknik bir bilgi yok. Şu aşamada bildiğimiz tek nokta ise, Land Rover’a bu konuda yardım edecek kişinin ortağı Jaguar‘dan başkasının olmayacağı. Yeni jenerasyon XJ ile benzer altyapı üzerine geliştirilmesi beklenen otomobilin sedandan ziyade arazi yeteneklerine sahip bir station wagon olma ihtimali de detaylara yansıyor. Bu da haliyle Volvo V90, Audi A6 Allroad ve BMW 5 Serisi Touring gibi önemli isimlerin yer aldığı sınıfa yeni bir üye anlamına geliyor. Dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olmasına kesin gözüyle bakılan Road Rover projesinin tamamen elektrikli olarak doğma ihtimali de oldukça yüksek. İngiltere merkezli Autocar’a göre elektrikli olarak bu otomobil yaklaşık 480 kilometre menzil kat edebilir. Bazı uzmanlara göre patent için hakların alınması bir otomobilin hayata geçirileceği anlamına gelmeye de bilir. Bunu hiç şüphesiz önümüzdeki süreç gösterecek.