reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 970 Kirin 980 Kirin 710 Kirin 1020

Huawei, yeni işlemcisi “Kirin 1020” ile performans konusunda oyunu değiştiriyor

Mobil işlemci pazarının bağımsız ismi Huawei, şu an üst seviye modellerine Kirin 970 ile güç veriyor. Şirketin yeni işlemcisi Kirin 1020 ise performansı tam ikiye katlayacak gibi görünüyor.

Huawei araştırma geliştirme çalışmaları için her yıl milyonlarca dolar harcıyor. Bunun karşılığını sonuna kadar gören firma, işlemci tarafını da boşlamıyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan Kirin 1020 işlemci modeli, performans konusunda sınırları zorlayacak gibi duruyor. Amiral gemilerinin performansı her zaman rekabetin bir seviye altında kalan Huawei, bunun değiştirmek istiyor. Bu doğrultuda hazırlanan Kirin 1020, söylendiği kadarıyla Kirin 970’ten tam iki kat daha yüksek performans ortaya koyabiliyor. Henüz ayrıntılı teknik detayları ortaya çıkmayan işlemci, kağıt üzerinde çok iddialı görünüyor. Bu arada Kirin 970‘in yerini alacak Kirin 980 de masada bulunuyor. TSMC’nin 7nm üretim hattından çıkacak bu işlemci, gelecek üst seviye modellerde yer alacak deniyor. Amiral gemilerinin arkasında ise şu an seri üretime hazır olan Kirin 1020‘nin yer alacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Kirin 710 üzerinde de çalışıyor

Rakip Snapdragon 710‘dan farklı olarak 10nm değil TSMC’nin 12nm üretim hattından çıkacağı belirtilen işlemci, özel yapay zeka birimine de sahip olacak deniyor. Bu birim birçok yapay zeka işlemini üzerine alarak genel performansın düşmesini engelliyor. Resmi olarak önümüzdeki ay lanse edilmesi beklenen işlemcinin, şirketin kendi modelleri ve Honor telefonlar haricinde başka cihazda yer alması beklenmiyor. İlk olarak Mate 20 Lite içerisinde karşımıza çıkacağı tahmin edilen işlemci, çok büyük önem arz ediyor. Amiral gemilerinin artan fiyatları da göz önüne alındığı zaman bu model güçlü ancak uygun fiyatlı telefonlar anlamına geliyor.

İlgili Video

Snapdragon 710 işlemcinin resmi tanıtım videosu