reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’a ücretli üyelik sistemi geliyor

Facebook, ücretli bir sistemi bünyesinde test ettiğini duyurdu. Aylık üyelik sistemi platforma dahil oluyor.

Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook’un kullanıcı verilerini satması yerine aylık ücret sistemine sahip olabileceği gündeme gelmişti. Görünen o ki sosyal medya devi bu “aylık ücret ödeme” fikrini hayli beğenmiş. Ancak bunu reklamlar ya da kişisel veriler için değil gruplar için kullanmaya karar vermiş. Gruplar için abonelik sistemini duyuran sosyal medya devi, grup adminlerine ilginç bir kazanç yöntemi sunuyor. Şimdilik belli başlı gruplarda denenen özellikle kullanıcılar o grupta bulunmak için aylık 4,99 dolar, 14,99 dolar hatta 29,99 dolara kadar çıkan ücretler ödemek durumunda kalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ücretli gruplar

Sisteme geçildiğinde halihazırda ücretsiz olan gruplarda ani bir değişim olmayacak. Ancak grup yöneticilerine grubu ücretli yapabilecekleri bir seçenek sunulacak. Bu durum elbette grupların size sunduklarını geliştirecektir. Aynı zamanda kullanıcıların daha “özel” hissetmesini amaçlayan bu özellik tabii ki aynı derecede insanları grupları kullanmamaya da itebilir.

Sosyal medya devi, platformundaki gruplar için çok emek harcayan yöneticilerin bu şekilde hedef kitlesini geliştirirken para kazanabilmesini sağlıyor. Şirket, grup yöneticilerinin gelen gelirle beraber daha kaliteli içerik sağlayabileceğini de belirtiyor. Şimdilik mobilde test edilen özellikte ödenen ücretler için henüz Facebook bir kesinti uygulamıyor. Ancak Apple ve Google kendi uygulama mağazalarının bir kuralı olarak küçük bir kesinti yapıyor. Bu özelliğin olumlu geri dönüşler alması ve tüm gruplara gelmesi durumunda sosyal medya devinin de grup ücretlerinden kesinti yapacağını söyleyebiliriz. Resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Siz dahil olduğunuz Facebook grupları için aylık ücret öder miydiniz?