reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 980

Huawei’den 7nm “Kirin 980” için heyecanı artıran iddialı paylaşım

Huawei‘nin yeni mobil işlemci modeli Kirin 980, gerçekten merakla bekleniyor. Firmanın yeni paylaşımı ise model için heyecanı artırıyor.

31 Ağustos tarihli IFA 2018 etkinliği kapsamında resmen tanıtılacak Kirin 980, Huawei’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü işlemci olacak. Oyun performansının çok iyi olacağını duyduğumuz işlemci, aynı zamanda bünyesinde ikinci nesil yapay zeka ünitesini (NPU) taşıyor. İşte bu birim yapay zeka tarafında çok ciddi bir performans artışı getirecek deniyor. Bunu özellikle vurgulayan firma, yapay zeka altyapısı artık kamera dışına da aktaracak gibi duruyor. Yapay zeka ile performansı çok daha iyi hale getireceğini belirten firma, olaya CPU yanında GPU açısından da yaklaşıyor. GPU Turbo teknolojisiyle oldukça öne çıkan dev firma, güzel sürprizlere hazırlanıyor gibi görünüyor. Yeni işlemciyle ilk olarak Mate 20 ailesinin geleceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Kiri 980 hakkında neler biliyoruz?

Şimdiye kadar duyduğumuz kadarıyla TSMC‘nin 7nm FinFET üretim hattından çıkan işlemci, 4 adet Cortex A77 (2.8 GHz) ve 4 adet Cortex A55 çekirdeğini bir araya getiriyor. Yani toplamda sekiz çekirdeğe sahip olacak işlemci, GPU yani grafik birimi tarafında Mali-G72 MP24 ile geliyor. Bu GPU Kirin 970’de yer alan Mali-G72 MP12’ye oranla gerçekten çok büyük bir performans artışı getiriyor. LTE Cat. 19 ile donatılan işlemci, 4K ekranlara güç verebiliyor ve üçlü kamera kurulumuna destek veriyor.

İlgili Video

Üç arka kameralı P20 Pro