reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 980

Karşınızda dünyanın en güçlü ve akıllı mobil işlemcisi Huawei Kirin 980

Huawei, IFA 2018 etkinliği kapsamında dünyanın ilk 7 nm mobil işlemcisi Kirin 980‘i tanıttı. Performans konusundan çıtayı oldukça yükselten işlemcinin detaylarına gelin yakında bakalım.

Uzun süredir gelmesini beklediğimiz Huawei Kirin 980, sonunda resmi olarak lanse edildi. Bu işlemci mobil dünya için çok büyük önem arz ediyor. Bunun arkasında ise TSMC’nin 7 nm üretim sürecinden çıkıyor olması yer alıyor. Bu konuda dünyada bir ilke imza atan işlemci, sınırları zorluyor. Detaylı olarak baktığımız zaman Kirin 980 önceki nesillere göre yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli olan Cortex-A76 çekirdekler üzerine kuruluyor. İşlemci iki büyük Cortex-A76, iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Bu konfigürasyondan tam anlamıyla yararlanmak için firma “Flex-Scheduling” teknolojisini kullanıyor. Bu yöntem hızlı ve yoğun iş yüklerini ele almak için yüksek performanslı büyük çekirdekleri, sürekli performans sağlamak için ilgili çekirdekleri ve günlük, hafif aktivitelerin üstesinden gelmek için aşırı güç verimliliği sağlayan ultra verimli çekirdeklerin doğru kullanılmasını sağlıyor. Önceki nesle kıyasla daha yüksek saat hızlarında çalışan Kirin 980, daha hızlı uygulama başlatma süreleri, daha iyi çoklu görev ve genellikle daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Kirin 980 ile çıtayı oldukça yükseltiyor

Yeni mobil işlemcinin içerisinde Mali-G76 GPU yer alıyor. Kirin 980 ile birlikte çalışan Mali-G76, bir önceki nesle göre yüzde 178 daha yüksek güç verimliliği ve yüzde 46 daha fazla grafik işlemci gücü sunuyor. Mali-G76 ayrıca oyun iş yüklerini akıllıca tanımlamak ve optimum oyun performansı elde etmeye yönelik kaynak tahsisini ayarlamak için yapay zeka kullanan yenilikçi bir saat yükseltme teknolojisini de beraberinde getiriyor. İşlemci kamera performans konusunda da ciddi iyileştirmeler getiriyor. Yeni geliştirilen Dual ISP (Görüntü Sinyal İşlemcisi) sayesinde işlemci önceki modele göre veri çıkışında yüzde 46 artış ve çoklu kamera yapılandırmaları için daha iyi destek sağlıyor. Tamamen yeni bir HDR renk çoğaltma teknolojisiyle gelen işlemci, fotoğraf ile video kalitesini gözle görülür şekilde artırıyor.

Kirin 980 çok akıllı bir işlemci

Kirin 970 gibi yeni modelde de gelişmiş bir yapay zeka altyapısı bizleri karşılıyor. Yerleşik yapay zeka işlem kapasitesinin yeni dönemini temsil eden işlemci, çift NPU ile geliyor. Bu yapay zeka işlemleri için daha fazla işlem gücü anlamına geliyor. Firma burada bazı teknik detaylar da paylaşıyor. Kirin 980, Kirin 970’e oranla yüzde 120’ye varan bir artışla, dakikada 4.600 görüntü algılayabiliyor. Ayrıca işlemci Caffee, Tensorflow ve Tensorflow Lite gibi ortak AI sistemlerini destekliyor ve geliştiricilerin Dual NPU’nun işlem gücüne kolayca ulaşabilmelerini sağlıyor. Bu da gelecek uygulamalar için çok güzel duruyor.

Snapdragon 845‘e göre ciddi bir performans artışı getiren yeni mobil işlemci, gerçekten yeni bir dönemin kapılarını arıyor. Gelecek Huawei ve Honor telefonlar için kilit rol oynaya model, 2133MHz LPDDR4X RAM desteğiyle de öne çıkmayı biliyor. 5G bağlantıya da hazır olduğu belirtilen Kirin 980, genel veri aktarımı açısından da rakiplerinin önüne geçiyor.

İlgili Video

Firmanın üç arka kameralı P20 Pro modeli