reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Apple Kirin 980 A12 Bionic

Kirin 980’i Apple A12 Bionic ile karşılaştıran Huawei’den çok iddialı açıklama

HuaweiIFA 2018 etkinliği kapsamında dünyanın ilk 7 nm mobil işlemcisi Kirin 980‘i tanıttı. Hemen ardından yine 7 nm Apple A12 Bionic işlemci geldi. Peki hangi işlemci daha iyi?

Geçtiğimiz ay itibariyle mobil dünyada 7 nm devri başladı. Bu konuda ilk duyuru Huawei’den Kirin 980 modeliyle geldi. Ancak 7 nm işlemciyle satışa ilk telefonlar Apple A12 Bionic üzerine kurulan iPhone Xs ve iPhone Xs Max oldu. Şu an A12’nin performansını gösteren birçok test bulunurken, Kirin 980 16 Ekim tarihinde tanıtılacak Mate 20 ve Mate 20 Pro‘da yer alacağı için gerçek performansı bilinmiyor. Tasarımı ve üretime hazır hale getirilmesi tam üç yıl süren işlemci, 300 milyon dolarlık bir yatırımın arkasında bulunuyor. İşte bu yüzden Huawei yeni işlemcisi için çok iddialı konuşuyor. Yeni mobil işlemcilerinin A12 Bionic‘den daha üstün olduğunu belirten firma, bu sefer kafa kafaya bir mücadele olacağını söylüyor. Bu gerçekten çok önemli bir açıklama çünkü Kirin işlemciler genelde üst seviyedeki rekabetin oldukça gerisinde kalıyor. Yeni işlemcisiyle bunu değiştireceğini belirten firma, Mate 20 ve Mate 20 Pro’yu bekleyenleri de oldukça heyecanlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Kirin 980 gerçekte güçlü özelliklere sahip

Detaylı olarak baktığımız zaman Kirin 980 önceki nesile göre yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli olan Cortex-A76 çekirdekler üzerine kuruluyor. İşlemci iki büyük Cortex-A76, iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Bu konfigürasyondan tam anlamıyla yararlanmak için firma “Flex-Scheduling” teknolojisini kullanıyor. Önceki nesle kıyasla daha yüksek saat hızlarında çalışan işlemci, daha hızlı uygulama başlatma süreleri, daha iyi çoklu görev ve genellikle daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

İlgili Video

Üç arka kamerasıyla en iyi görüntü kalitesini sunan P20 Pro