reklamı kapat

POPÜLER

Know.

Evde laboratuvar testi yapmayı sağlayan kit: Know.

Know., evde kendi kendinize laboratuvar testleri yapmanıza olanak sağlayarak sağlığınız hakkında detaylı bilgi veriyor.

Sağlık açısından teknoloji, gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Her yerde olmasa da artık dünyanın çoğu yerinde gelişen hastane şartları bunun bir örneği. Buna ek olarak, Amerika’da özellikle gençlerin kullanıma sunulması için geliştirilen bir servis tanıtıldı: Know.. Bu servis, kullanıcıların deri rahatsızlıkları, kolesterol, tiroid ve çeşitli laboratuvar testlerini evden çıkmadan büyük bir rahatlıkla gerçekleştirmesini sağlıyor. Kişiden aldığı verileri servisle iş birliği yapan hastanelerin laboratuvarlarına gönderen Know., kullanıcıların hastaneye uğramadan kendileriyle alakalı bilmek istedikleri çoğu şeyi öğrenmelerini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hastayı birebir doktorla buluşturuyor

Tıp öğrencisi ve servisin kurucusu Jill Mani, bu proje için hipertiroidizm sıkıntısı çeken kız kardeşinden ilham aldığını söylüyor. Tiroid hormonunun gereğinden fazla çalışmasıyla metabolizmanın düzenini bozan hipertiroidizm, günümüzde oldukça sık rastlanıyor. Adweek‘in haberine göre Mani, kardeşinin bu hastalık yüzünden her ay hastanelerde binlerce dolar ödeyerek testler yaptırmak zorunda olduğunu hatırlatıyor. Geliştirdiği servisle başta kardeşi gibi olan hastalara yardım etmek istediğini söyleyen Mani, dileyen herkese evde test yapmanın kolaylığını yaşatmak istiyor. Ancak uyarıyor, Know., hastanelerdeki tam teşekküllü testlerin hakkını veremiyor. Servisin sunduğu testler; sadece hormon hastalıkları, besin ve metabolizma ilişkisi gibi daha yüzeysel sorunların tespitinde çalışıyor.

Kullanıcısından aldığı verileri güvenli sunucular üzerinden servisle iş birliği yapan merkeze yükleyen Know., işlem tamamlandığında ilgili doktorun yazdığı reçeteyi kişiye iletiyor. Eğer kişide gerçekten ciddi bir sorun tespit edilirse, diye ekleyen Mani, hastayla özel ilitişime geçilerek bundan sonra yapılacak adımlar üzerinde bir görüşme başlatıldığını aktarıyor. Özellikle gençlerin artık birçok sorun hakkında doktora gitmeden internet üzerinden çözüm aradığını belirten Mani, günümüzde her şeyin erişebildiğini vurguluyor: “Günümüzde her şeye anında erişebiliyoruz, böyle bir teknolojiye neden erişemeyelim ki?” Know., Türkiye’de ise şu anlık kullanılamıyor.

İlginizi çekebilir

Google, yeni teknolojisiyle kanser tespitinde çığır açıyor

İLGİLİ HABERLER