reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 980

Dünyanın en güçlü ve akıllı mobil işlemcisi “Huawei Kirin 980” için dudak uçuklatan detay

Huawei, biliyorsunuz IFA 2018 etkinliği kapsamında dünyanın ilk 7 nm mobil işlemcisi Kirin 980‘i tanıttı. Peki bu işlemci firmaya ne kadara mal oldu?

Uzun süredir gelmesini beklediğimiz Huawei Kirin 980, mobil dünya için çok ama çok önemli bir işlemci. TSMC’nin 7 nm üretim sürecinden çıkan işlemci, bu açıdan dünyada bir ilke imza atıyor. Mobilde 7 nm işlemci konusunda Apple A12‘nin önüne geçen Kirin 980, yeni bilgilere göre tam üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Tasarımı ve üretime hazır hale getirilmesi tam üç yıl süreç işlemci, açıklandığı kadarıyla tam 300 milyon dolarlık bir yatırım ile gerçeğe dönüşmüş. 300 milyon doların üzerine geçtiklerini dahi belirten firma, sürecin ne kadar zorlu ve maliyetli olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Yeni işlemcinin ilk olarak 16 Ekim tarihinde tanıtılacak Mate 20 ve Mate 20 Pro’da yer alacağı biliniyor. Firma genel olarak da ARGE tarafına çok büyük bütçeler ayırıyor. Bunun karşılığı ise sektör analizlerine bakılırsa fazlasıyla alınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Kirin 980 ile çok önemli bir adım attı

Detaylı olarak baktığımız zaman Kirin 980 önceki nesile göre yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli olan Cortex-A76 çekirdekler üzerine kuruluyor. İşlemci iki büyük Cortex-A76, iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Bu konfigürasyondan tam anlamıyla yararlanmak için firma “Flex-Scheduling” teknolojisini kullanıyor. Bu yöntem hızlı ve yoğun iş yüklerini ele almak için yüksek performanslı büyük çekirdekleri, sürekli performans sağlamak için ilgili çekirdekleri ve günlük, hafif aktivitelerin üstesinden gelmek için aşırı güç verimliliği sağlayan ultra verimli çekirdeklerin doğru kullanılmasını sağlıyor. Önceki nesle kıyasla daha yüksek saat hızlarında çalışan Kirin 980, daha hızlı uygulama başlatma süreleri, daha iyi çoklu görev ve genellikle daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

İlgili Video

Firmayı 2018’de zirveye çıkaran telefon P20 Pro