reklamı kapat

POPÜLER

2019 Ford Ranger Raptor

Yaklaşma açısı ve daha fazlası; 2019 Ford Ranger Raptor arazi özellikleri açıklandı

Yeni yılla birlikte satış süreciyle ilgili somut adımlara geçilecek 2019 Ford Ranger Raptor, arazi konusundaki cevaplarıyla sahnede.

Advertisement

Avrupa pazarına giriş süreci için geri sayımına devam ettiğimiz 2019 Ford Ranger Raptor, merak edilen son noktalarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın önemli etkinliklerinden birisi olan Hannover Ticari Araç Fuarı’nda sükse yapan Ford, arazideki bu önemli isminin teknik detaylarını paylaşmak konusunda artık daha açık oynamayı tercih ediyor. Avrupa’ya sunulacak ilk Raptor olarak da tarih kitaplarındaki yerini alacak olan modelin 2.0 litrelik dizel motora sahip olması şüphesiz kullanıcıların ilgisindeki temel etkenlerden birisi olacak. Türkiye’de de yüksek ilgi görmesini beklediğimiz aracın 210 beygirlik güç ve 500 Nm tork gibi rakamları performans olarak tatminkar bir hissiyat uyandırmıştı. Peki, işler asfalt dışına çıktığında da bu kadar etkileyici olabilecek mi?

Arazide ne kadar özgür?

Ford’un yukarıda dile getirdiğimiz soruya “Evet!” cevabını vermek için oldukça önemli silahları Raptor’a entegre ettiğini görebiliyoruz. Fox süspansiyonlar, zemin algılama ve yönetim sistemi, Kar-Çamur-Kaya-Baja gibi aracın karakterini ciddi anlamda değiştiren sürüş modları ve arka takıma uygulanan coilover seti bu noktada öne çıkan parçalar arasında. Tabi ki gerek elektrikli gerekse donanımsal olarak verilen bu desteğin gövde üzerindeki noktalarla tamamlanması gerek. Bu noktada paylaşılan yeni bilgilere baktığımızda Raptor’un 283 milimetrelik yerden yükseklik değerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu rakam standart Ranger’a göre 56 milimetre daha iyileştirilmiş seviyede. 32,5 derece yaklaşma ve 24 derece ayrılma açıları da aracın arazi konusundaki elini sağlamlaştırma konusunda yardımcı olacak.

Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte 2.500 kilogramlık ağırlık desteği vadeden Raptor, 4,5 ton ağırlığa kadar çekebilecek nitelikte. Agresif sürüşe olanak tanıyan bu yapıyla birlikte aracın alt bölümünde yüksek mukavemetli çelik korumaların eklenmiş olması da güzel detaylar arasında. Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğiyle birlikte Avrupa satışlarına başlanacak olan 2019 Ford Raptor ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video