reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma

Apple’a “iPhone yavaşlatma” olayı için bir devlet destekli soruşturma daha

Teknoloji devi Apple, şu sıralar iPhone’ları yavaşlatma davaları yanında devletlerin soruşturmalarıyla da karşı karşıya kalıyor. Bunların en yenisi ise şirketin büyük önem verdiği Çin‘den geliyor.

Eskiye piller nedeniyle kapanmasınlar diye yavaşlattığı iPhone’lar Apple‘ın canını sıkmaya devam ediyor. Bu konuda Güney Kore dahil birçok ülkede resmi soruşturmaya sokulan şirket, benzer durumu bu sefer Çin’de yaşıyor. Xinhua haber ajansına göre Şangay Tüketici Konseyi şirketten “performans ve iyileştirme önlemlerinin nedenini ve tüketicilerin çıkarlarıyla ilgili eksiksiz bilgi talep ediyor”. Konsey performans konusunda bildirilen sorunların 2015 yılında 964 olduğunu, bunun 2017’de ise 2.615’e yükseldiğini belirtiyor. Yani soruşturmayı artan tüketici şikayetlerini öne çıkartarak başlatan konsey, şirketin cevabını cuma gününden önce istiyor. Son kullanıcıya uzunca bir açıklama yapan şirket, bunu devletlere ve resmi kurumlara da yapmak zorunda kalıyor.

Bilmeyenler için Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.