reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X iPhone 8 Pil Sağlığı

iPhone X ve iPhone 8 ailesinde tepki çeken “yavaşlatma” dönemi

Teknoloji devi Apple, iOS 12.1 ile beklenen bir gelişmeyi gerçeğe dönüştürdü. Pil sağlığı özelliği iPhone X ve iPhone 8 ailesine genişletildi.

Apple biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde iOS 12.1 güncellemesini indirmeye sundu. Önemli yenilikler getiren sürüm, çok fazla öne çıkarılmıyor olsa da tepki çeken Pil Sağlığı özelliğini iPhone X ve iPhone 8 ailesine getirdi. Firmanın “iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus aygıtlarında aygıtın beklenmedik bir şekilde kapanmasını engelleyen bir performans yönetimi özelliği ve telefon beklenmedik bir şekilde kapanırsa bu özelliği etkisizleştirme seçeneği ekler.” şeklinde tanılmadığı özellik, kişilerin performans ile stabil yapı arasında seçim yapmasına imkan tanıyor. Ancak burada henüz çok fazla endişe edecek bir sıkıntı bulunmuyor. Çünkü gelen bilgilere göre cihazların pilleri halen yeterli miktarda güç sunuyor. Firma bunu Pil Sağlığı menüsü içerisinde “piliniz şu anda olması gereken en yüksek performansı destekliyor” ibaresiyle gösteriyor. Pil Sağlığı menüsü “Ayarlar –> Pil” konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Hatırlamak adına lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor. Yeni iOS sürümlerinde bu performans düşüşünü iptal eden bir seçenek yer alıyor. Yani kişileri kapanmayı göze alarak telefonlarının performansını normal hale getirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni bilgisayarlarından MacBook Air