reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone iOS 11.3

Apple’dan iPhone yavaşlama sorununun çözümü için resmi açıklama

Teknoloji devi Apple‘ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz hafta iPhone’un otomatik yavaşlatılmasının kapatılabileceğini açıklamıştı. Şirket bugün bu konuda beklenen resmi açıklamayı yaptı.

Eskiyen pilleri nedeniyle kapanmasınlar diye yavaşlattığı iPhone‘lar Apple‘ın canını sıkmaya devam ediyor. Bu konuda birçok dava ile karşı karşıya kalan firma, iOS 11.3 ile “yavaşlama” sorunlarına son noktayı koyuyor. Bugün bir açıklama yapan şirket, bahar aylarında yayınlanacak bu yeni iOS 11 sürümünde kişilere seçme şansı tanıyacak. Yani kişiler ya ani kapanmaları göze alarak performans düşüşünü engelleyecek ya da performansı düşürerek kapanma sorununu hayatından çıkartacak. Yeni sürüm ile telefon ayarlarının pil bölümüne eklenecek bu yeni seçenek, iPhone yavaşlatma konusunun bir bakıma çözülmesine yardımcı olacak. iOS 11.3 aynı zamanda “Sağlık Kayıtları” isimli bir yenilik de getirecek. Yurt dışı için olan bu özellik, sağlık verilerini gerçek sağlık kurumlarıyla beraber bir araya toplayacak.

Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.