reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X hakkında “yavaşlatma” açıklaması

Teknoloji devi Apple biliyorsunuz özellikle geçtiğimiz ay iPhone yavaşlatma konusuyla sık sık gündeme geldi. Bu konuda durumu henüz yoluna koyamayan firma, güncel modeller iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X hakkında bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz gün duyurulan yeni iOS 11.3 sürümü, hatırlarsınız kişilere seçme şansı tanıyacak. Yani kişiler ya ani kapanmaları göze alarak performans düşüşünü engelleyecek ya da performansı düşürerek kapanma sorununu hayatından çıkartacak. Yeni sürüm ile telefon ayarlarının pil bölümüne eklenecek bu yeni seçenek, sorunu bir bakıma ortadan kaldıracak. Bu güncelleme şimdilik iPhone 6, 6S, 7, ve SE modellerinin sorunlarını çözecek. Peki ya yeni modeller? Apple’dan gelen açıklamayan göre iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X, bünyesinde bu duruma karşı donanımsal güncelleştirmeler taşıyor. Söylendiği kadarıyla bu değişiklikler eskiyen pil nedeniyle meydana gelen yavaşlama işlemini hatırı sayılır oranda azaltıyor. Yani cihazlar yine de belirli zaman sonra yavaşlıyor ancak mevcut modeller kadar görünür bir düşüşün yaşanmayacağı belirtiliyor. Bakıldığı zaman Android tarafındaki hiçbir üreticinin yapmadığı (Açıklamalar bu yönde) bu işlemii teknoloji devi devam ettirecek gibi görünüyor.

Apple’ın iPhone’ları yavaşlatmasının arkasında ne var?

Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlginizi çekebilir