reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA JPL de işten çıkarma yapacağını duyurdu

NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) tarafında da işten çıkarma yapılacağı duyuruldu. İşten çıkarmaların ardı arkası kesilmiyor.

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’a bakış açımızı değiştiren araçlar konumlandıran Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümünde çalışan 530 kişinin yanı sıra yaklaşık 40 sözleşmeli personeli işten çıkaracağını duyurdu. Bunun arkasında aylardır süren bütçe belirsizliği ve Kongre’de Mars misyonunun finansmanına ilişkin beklenen desteğin çıkmaması yer alıyor, bu durum gelecek görevler için oldukça kötü görünüyor. Yapılan bir analize göre sadece ocak ayında teknoloji sektöründe tam 30 bin işten çıkarma yapıldı. 2024 gerçekten inanılmaz kötü başladı. Layoffs.fyi’nin verilerine göre daha ilk ayını yeni geride bıraktığımız 2024’te 112 farklı şirketten 29.995 kişi çıkarıldı. Layoffs.fyi 2023 yılında ise 1.189 teknoloji şirketinin tam 262.595 çalışan işten çıkardığını aktarıyor. Bu konuda en son gündeme gelen Google olmuştu. Şirket ortaya çıktığı kadarıyla 2023’te yaptığı 12 bin civarındaki işten çıkarmayı tamamlamak için tam 2,1 milyar dolar kadar para harcamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın 2024 kapsamında yaptığı işten çıkarmalar içinse şimdiden 700 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirdiği aktarılıyor. Çalışanları ile yolları ayırırken onlara vermesi gereken tazminatlar ve bazı diğer yasal ödemeler bulunan firma, bu işten çıkarmalar ile elbette uzun vadede tasarruf ediyor ancak tek seferde yapılan büyük işten çıkarmaların maliyeti gerçekten yüksek görünüyor.

Bu arada geçtiğimiz günlerde ödeme devi PayPal’ın 2.500, Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in şirketi Block’un ise 1.000 kadar çalışanı ile yollarını ayırdığı duyurulmuştu. Activision Blizzard firmasını çok uzun bir uğraş sonrasında devasa bir para vererek satın alan Microsoft da geçtiğimiz hafta çatısı altına aldığı şirketten ve aynı zamanda Xbox bölümünden 1.900 kişiyle yollarını ayırmıştı. Toplamda 22 bin kadar çalışanı bulunan Microsoft’un bu adımı, şirketin yakın zamanda gerçekleştirdiği tek işten çıkarma da olmadı. Hepsinden önce Riot Games ve TikTok ve işten çıkarmalar ile gündeme gelmişti. Ayrıca eBay de üzücü bir işten çıkarma haber vermişti.

İşten çıkarmalar yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER