reklamı kapat

POPÜLER

Drone’lar için resmi kurallar geliyor

Amerikan Federal Havacılık Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, yakın zamanda çıkarılacak olan kurallar ile drone kullanımının düzenlenmesi amaçlanıyor. Amerika için geçerli olacak olan kurallar sayesinde drone’ların yasaklı bölgelere girmesinin ve gizliliğe aykırı görüntüler kaydetmesinin önüne geçilmek isteniyor.

Drone’lar her ne kadar oldukça eğlenceli cihazlar olsa da bazı kişilerin elinde tehlikeli hale dönüşebiliyor. Son zamanlarda fiyatı iyice ucuzlayan drone’ların noel döneminde daha çok kişinin eline geçmesi bekleniyor. Hal böyle olunca henüz cihazına yeni kavuşan insanların drone’ları yasaklı bölgelerde kullanabileceği ve üzerindeki kamera ile gizliliği ihlal edebileceği düşünülüyor. Şu anda bir drone yabancı bir evin bahçesine girerek görüntü kaydederse bunun için resmi olarak bir yaptırım bulunmuyor. Ancak polis çağrıldığı takdirde(tabii drone takip edilebilir ve yakalanırsa) işlem uygulanabiliyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde drone’ların aşırı yüksekten uçtuğu zamanlarda uçakların güvenliğini tehlikeye soktuğunu aktarmıştık. Yeni gelecek kurallar ile birlikte drone’ların yükselebileceği maksimum seviyenin de net olarak belirleneceğini söyleyebilmek mümkün.

Drone işini biraz daha düzene sokmak isteyen havacılık kurulunun söz konusu kuralları ne zaman yürürlüğe koyacağı tam olarak bilinmiyor. Diğer ülkelerin ne zaman benzer bir adım atacağı ise şimdilik meçhul.