reklamı kapat

POPÜLER

amazon drone

Amazon, drone yasalarından memnun değil

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberimizde Amerika Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) drone’lar konusunda kurallar hazırladığını aktarmıştık. Bugün ise Amazon, söz konusu kuralların drone testlerini kötü yönde etkilediği yönünde açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere drone’lar ile devamlı olarak testler gerçekleştiren Amazon, gelecekte teslimatlarını kolaylaştırmak için yoğun çaba harcıyor. Fakat yeni kuralların yapılan testleri olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor. Amazon’dan gelen açıklamaya göre eğer kurallarda değişiklik olmazsa şirketin drone’larla ilgili araştırmaları yurtdışına taşınmak zorunda kalacak. Amazon’un başkan vekili Paul Misener‘a göre FAA’nın yaptığı değişiklikler Amerika’da drone çalışmalarına devam etmek veya etmemek konusunda şirketi düşünmeye sevk ediyor.

FAA‘nın koyduğu kurallar drone’ların ticari kullanımını yasaklıyor. Bu da Amazon’un hiçbir zaman Amerika’da test yapamayacağı ve drone’la teslimat gerçekleştiremeyeceği anlamına geliyor. Amazon şimdiden araştırmalarının bir kısmını İngiltere’ye taşımış durumda. Çünkü İngiltere‘de drone’lar için çok kısıtlayıcı yasalar bulunmuyor ve genel havacılık kurallarına uyulduğu zaman herhangi bir problemle karşılaşılmıyor.

İLGİLİ HABERLER