reklamı kapat

POPÜLER

Drone’la kargo teslimine yasak geliyor

Amerika Federal Havacılık İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı, ülkedeki drone uçuşlarına yönelik yeni önergesini açıkladı. Güvenlik standartlarını korumanın hedeflendiği plan, Amazon gibi şirketler için yasaklar getiriyor.

Açıklanan plana göre 25 kilogramın altındaki drone’lar, sadece gündoğumu ve günbatımı arasında kalan zaman diliminde uçabilecek. Drone’lar 150 metrelik görüş mesafesi içerisinde uçurulabilecek. Drone kullanıcısının en az 17 yaşında olması gerekli ve insansız hava aracı uçuş belgesi almak zorunlu oluyor. Ayrıca iki yılda bir girilecek testlerin geçilmesi şartı geliyor ve direkt olarak Amazon, DHL gibi şirketleri ilgilendiren madde dikkat çekici; bir yere drone ile kargo bırakılması yasaklanıyor.

shutterstock_244004761_Drone_resized-798x310Söz konusu kurallar Amazon’un müşterilerine havadan paket teslimine yönelik planlarını tamamen ortadan kaldırırken, drone’larla kargo teslim metodu üzerinde yoğun şekilde çalışmalar yürüten Amazon’un atacağı adımlar merakla bekleniyor. Söz konusu maddeler şimdilik bir tasarı maiyetinde, ancak yürürlüğe girmesi yönündeki beklentiler yüksek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Drone’la kargo teslimine yasak geliyor” için 3 cevap

  1. Koray dedi ki:

    Bireysel yada kurumsal olarak herhangi bir iş (Film/Klip çekimleri) veya hobi amaçlı belli sınırlar içerisinde kullanılmasında bence bir sorun yok. Ancak genel anlamda konuyu “kargo teslimi” olarak geniş kullanımda ele aldığımızda bence yasaklanması doğru bir karar. Geçtiğimiz aylarda olması lazım Atatürk Havalimanında izinsiz drone uçuşu yapılmıştı ve üzerinde ki kameralarla kayıt yapılmıştı. Bu oradaki insanların hayatını tehlikeye atan unsurlardan sadece bir örnek.

  2. İşsiz Adam dedi ki:

    Kardeşim uzun bir konuşma yapmışsın. Keşke özet geçseydin.

  3. Koray dedi ki:

    :))