reklamı kapat

POPÜLER

“Women Techmakers” Eskişehir’de bir araya geliyor

Google Developer Group (GDG) tarafından oluşturulan gönüllü topluluk Women Techmakers Türkiye’de de etkinliklerine başladı. Teknoloji alanında çalışan veya teknolojiyle ilgilenen kadınları bir araya getiren program, aynı zamanda kadınları bu alanda teşvik etme ve onlara destek olma görevlerini üstleniyor.

Teknolojiye ilgili ve hatta o alanda aktif olarak çalışan kadınların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Bu noktada zaman zaman yeterli destek göremeyen kadınları cesaretlendirmeyi amaçlayan Women Techmakers programı, kadınların IT alanındaki yerini de artırmayı hedefliyor. Women Techmakers Eskişehir topluluğu geçtiğimiz aralık ayında teknoloji ile ilgilenen kadınları teşvik etmek ve onlara destek olmak amacıyla bir araya geldi.

Google, her sene mart ayında kadınlar için konferans düzenlenmesini destekliyor. Bu ay içinde birçok ülkede Women Techmakers etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Women Techmakers Eskişehir topluluğunun etkinliği ise Kadınlar Günü’nden bir gün önce 7 Mart‘ta Eskişehir’de gerçekleşecek.

Geçen sene Türkiye’deki diğer GDG’ler ile İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesinde düzenlenen bu etkinlik Anadolu’daki şehirlere de yayılması amacı ile bu sene Eskişehir’de de düzenleniyor. Kadınların bir araya gelerek, birbirleriyle iletişim halinde olması ve birbirlerinden ilham alması amaçlanıyor. IT sektöründe çalışan kadınların sorunlarını ve deneyimlerini paylaşması ve kadınların teknolojideki son gelişmelerden haberdar olmaları da etkinliğin hedefleri arasında bulunuyor.

wtm_banner
Etkinlik programına değinecek olursak; sabah oturumlar ile başlayacak olan etkinliğin öğleden sonra oturumların yanı sıra atölyeler ile devam etmesi planlanıyor. Katılımcıların atölyeler için etkinlik başvurusuna ek olarak kayıt yaptırması gerekiyor. Her atölye için ayrı kayıt sistemi bulunmakla beraber, kayıtların duyurusu ise etkinliğin internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Atölyeler kadınyazilimci.com üyeleri tarafından verilecek.

Yazının başında belirttiğimiz gibi teknolojiyle yakından ilgili ancak teknik konulara çok da ilgili olmayan katılımcılar için de sandbox alanları ve mini atölyeler etkinlikte yerini alıyor. Mini atölyeler 10 kişilik kontenjana sahip olmakla beraber kullanıcılara dijital pazarlama, girişimcilik, CV hazırlama gibi konularda yardımcı olmayı amaçlıyor. En iyi CV hazırlayan üç kişiye ise staj/iş imkanı sağlanıyor.

Sandbox alanlarında ise Google Dublin’den Berna Ağar, topluluk ve Google ürünleri üzerine katılımcılarla bir sohbet gerçekleştirecek. İnsan kaynakları uzmanı Senem Anıl ile mülakat teknikleri üzerine sohbetler yapılacak ve robot yapımı üzerine yarışmaya katılan kadın öğrencilerin projeleri alanda sergilenecek. Katılımcılar sandbox alanında pankek robotu, 3Drone, 3D reader, giyilebilir cihazlar ve Oculus Rift gibi son teknoloji ürünlerini deneyebilecek.

Ayrıca sponsor yarışmalarına da ev sahipliği yapacak olan Women Techmakers Eskişehir’de giysicini.com gün boyu süren yarışmalar yaparken, arkenus.com da iOS ve Android platformu üzerinde Code Challenge düzenleyecek. Arkenus.com’un yarışması, etkinlikten bir hafta önce başlayacak ve etkinliğin bulunduğu hafta sonu yarışmayı başarıyla tamamlayanlara staj ve iş teklifleri sunulacak. Women Techmakers Eskişehir etkinliğinin sonunda katılımcıların tüm gün öğrendikleri bilgileri takımlar halinde sunup yarışabilecekleri bir de Quiz Night düzenlenecek.

Bir önceki etkinlikte 500 katılımcıya ev sahipliği yapan GDG Eskişehir’in ücretsiz olan etkinliğine buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER