reklamı kapat

POPÜLER

En çok kadın çalışana sahip olan şirket eBay

Teknolojinin dev isimleri, iş yerlerinde kadın çalışan sayısını artırmak ve daha çok kadını teşvik etmek amacıyla, bir bir cinsiyet dağılım raporu yayınlamaya başladı. Raporlara göre bünyesinde en çok kadın çalışan barındıran şirket eBay oldu. Online alışveriş sitesinin raporu, şirkette çalışanların yüzde 42’sinin, yani 33 bin eBay çalışanının kadın olduğunu gösteriyor.

Cinsiyet dağılım raporunu açıklayan şirketler arasında ikinci sırayı yüzde 40 oranla Pinterest, üçüncü sırayı ise yüzde 37 oranla Yahoo aldı. Raporlara göre listenin son iki sırasında Google ve Twitter bulunuyor. Ancak Google’ın, teknoloji alanında kariyer hedefleyen kadınları teşvik edici projeleri olduğu biliniyor.

Öte yandan eBay yalnızca kadın çalışan konusunda birinci değil. Alışveriş sitesi, kadınlara şirket içerisinde üst düzey görev verme konusunda da başı çekiyor. eBay’deki kadın çalışanların yüzde 28’i üst düzey rollere sahipken Pinterest’te bu oran yüzde 19. Bu da şirketin Women’s Initiative Network (WIN) projesine ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi. 3 yıl önce temelleri atılan WIN, kadınların şirket içerisinde uzun yıllar kalmasını sağlayarak üst düzey pozisyonlara gelmesini hedefleyen bir proje.

YORUMLAR