reklamı kapat

POPÜLER

İkinci çeyrek hedeflerini tutturan Tesla’nın geleceği parlak

İkinci çeyrek kazanç raporunu açıklayan Tesla‘nın keyfi yerinde. Planladığı rakamlara ulaşmakla kalmayan elektrikli otomobil devi, yeni üretim tesisleri ve rakamlarına ilişkin hedeflerini de paylaştı.

Tesla, yeni yayınladığı ikinci çeyrek kazanç raporunda lüks otomobili Model S’in üretim ve sevkiyatında rekor rakamlara ulaştığını açıkladı. Buna göre, 92 bin dolarlık Model S’in sevkiyatı 2014’ün ikinci çeyreğinde 7.579 adedi bulurken, haftada 800 araca varan üretimle toplamda 8.763 otomobil üretildi.

Rapor sonuçları Tesla’nın bu yıl 35 bin araç üretip satma hedefine rahatlıkla ulaşacağını ortaya koyuyor. Üstelik firma 2015’te bu hedefini neredeyse üçe katlayarak 100 bin araç üretmeyi planladığını da açıkladı.

model-x tesla
Yine de Tesla’nın paylaştığı haberler arasında çok daha heyecan verici açıklamalar yer alıyor. Zira Tesla, Model S’in yanı sıra firmanın yeni CUV’si Model X’i de üretecek yeni bir üretim tesisi üzerinde çalışıyor. CEO Elon Musk’ın açıklamasına göre, Model X‘in özelliklerine ilişkin net bir açıklama dahi yapılmış olmasa da, yeni CUV müşteriler arasında şimdiden bir hayli popüler olmuş durumda.

Firma ayrıca 5 milyar dolarlık Gigafabrika pil tesisi için de Panasonic ile ortaklık yapacağını açıkladı. Pil üretim tesisleri, Tesla’nın ekonomik aracı Model III için gereken pilleri üretmekle kalmayıp pek çok uygulamaya yönelik enerji depolama çözümlerinin maliyetini de düşürecek.

Tesla Gigafabrika sayesinde elektrikli araçların üretim maliyetlerini de düşürmeyi umuyor. Tesla’nın 2020’ye kadar 500 bin elektrikli araç üretmeyi planladığı da göz önüne alınırsa bu tesislere ne kadar ihtiyaç duyduğu daha aşikar bir hale geliyor.

YORUMLAR