reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın 35 bin dolarlık otomobili Model III, 2017’de çıkacak

Tesla’nın Model S’in daha ekonomik bir versiyonu üzerinde çalıştığını geçtiğimiz haftalarda belirtmiştik. Bu haberin üzerinden çok geçmeden Tesla Motors, BMW’nin 3 serisine rakip Model III adlı yeni otomobilinin ayrıntılarını açıkladı.

Model S’ten yüzde 20 daha küçük bir otomobil olan Model III, tek bir şarjla 320 kilometreyi aşkın yol kat edebilecek. Aracı tam şarj etme maliyetinin yaklaşık 10 dolar olduğunu da belirtelim. Resmi tanıtımı 2016’da yapılacak olan Model III’ün satışı ise 2017’de başlayacak. Tesla Motors’ın dördüncü aracı olan Model III’ün bu kadar geç çıkmasının nedeni ise, bu modelden önce çıkacak olan Model X‘in üretim takviminde iki yıla yakın gecikme yaşanması.

Tesla-model-s
Esasen adının Model E olması beklenen yeni aracın Model III adıyla gelmesinin nedeniyse Ford’un “Model E” adı için Tesla Motors’u dava açmakla tehdit etmiş olması. Henüz Ford’un Model E adlı bir aracı yok, ancak anlaşıldığı kadarıyla Ford da gelecekteki bu modeli için bu adı kullanmak istiyormuş. Yine de firmanın bunun için Tesla Motors’a “önce ben gördüm” tadında çocukça bir yaklaşım göstermiş olması komik.

Yaklaşık 35 bin dolarlık bir etikete sahip olacağı Tesla CEO’su Elon Musk tarafından belirtilen Model III’ün görünümüne ilişkin bir fikrimiz henüz yok; ancak Tesla mühendislik başkan yardımcısı Chris Porritt’in açıklamasına göre yeni aracın maliyeti düşük tutulacağı için Model S’teki alüminyum yapı kullanılmayacak.