reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X
Tesla Model X
Tesla Model X
Tesla Model X

Tesla’nın crossover aracı Model X, “Biyolojik silah savunma” özelliğiyle geliyor [Video]

2012 yılında Tesla’nın Los Angelas’taki tasarım stüdyosunda prototip modeli sergilenen Tesla’nın yeni otomobili Model X resmen tanıtıldı. Şirketin CEO’su Elon Musk tarafından sergilenen otomobil, tasarımı ve bünyesinde barındırdığı teknolojik özelliklerle dikkat çekiyor. Otomobil “Biyolojik silah savunma” olarak adlandırılan bir hava filtresi özelliğiyle birlikte geliyor.

tesla
Tesla’nın belirttiğine göre Model X’teki hava filtresi standart bir otomobildeki hava filtresinden yaklaşık 10 kat daha büyük. Şirket bunun yanında bu hava filtresinin bakterileri 300 kat, alerjenleri 500 kat, dumanı 700 kat, virüsleri ise 800 kat daha iyi filtre ettiğini belirtiyor. Kullanıcıların dokunmatik ekran üzerindne bu ayarı aktif hale getirebileceği ifade ediliyor. Tesla’nın crossover aracı Model X’in odaklandığı en önemli noktalardan biri de güvenlik.

Tüm kategorilerde 5 yıldız güvenlik derecelendirmelerine layık görülen Model X’in bu derecelendirmeleri ilk SUV kategorisinde gerçekleştirildiği dile getiriliyor.

Tesla Model X’te buna ek olarak otopilot özelliği de bulunuyor. Önde bir kamera, radar ve 360 derecelik sonar sensörleri bünyesinde barındıran Model X, otopilot özelliğine sahip olsa da otomobilin tamamen otomatik olmadığını altını çizmekte yarar var. Bu özelliğin kullanılabilmesi için halen bir sürücüye ihitiyaç duyulduğunu belirtmek gerekiyor. Elektrikli otomobilin performansına bakıldığında Model X, 90 kW pille yaklaşık 402 kilometre yol kat edebiliyor. Otomobilin performansa sahio modeli P90D, 0-100 kilometre hızlanmasını 3,8 saniyede, 900D modeli ise 0-100 kilometre hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlıyor. Her iki otomobilin de sunduğu saatteki maksimum hız değeri ise yaklaşık 250 kilometre. Şahin kanatlı kapılarıyla oldukça havalı görünen Tesla Model X, üç koltuk sırasıyla göze çarpıyor. Arkadaki koltukları öne yatırmaya ihityaç duymadan iç mekanda 7 kişilik oturma kapasitesi sunan otomobilin iç mekanında 17 inçlik dokunmatik ekran, sesle kontrol ve 17 hoparlör ses sistemi gibi özellikler yer alıyor.

tesla model x
Panoramik cam tavanıyla da farkını konuşturan Tesla Model X şu anda sadece şanslı kişilere sevkiyatı başladı. Tesla P90D Signature Amerika’da 132 bin dolardan, P90D Founder Edition 142 bin dolardan satışa sunulacak. Tesla Model X’in genel satışı ise önümüzdeki yıl başlayacak.

VİDEO