reklamı kapat

POPÜLER

Nexus 6P ve tüm özellikleri

Huawei tarafından geliştirilen ve uzun süredir merakla beklenen Nexus 6P, Google’ın gerçekleştirdiği etkinlikte tanıtıldı. Gelişmiş özelliklere, üst seviye bir kameraya ve tamamı metal bir gövdeye sahip olan cihaz, önceki Nexus modeline göre daha uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Huawei’nin Nexus 6P‘si en gelişmiş Nexus modeli ve dolayısıyla da en pahalısı. 5,7 inç’lik 2K ekrana sahip olan bu cihaz, gücünü 2.0 GHz hızında çalışan Snapdragon 810 işlemciden alıyor. Bünyesinde 3 GB RAM barındıran Nexus 6P’nin 3450 mAh pile sahip olduğu belirtiliyor. 12 megapiksel çözünürlüğünde arka kameranın yer aldığı cihazın ön kamerası ise 8 megapiksel çözünürlüğünde. 32 GB, 64 GB ve 128 GB depolama seçenekleriyle gelen telefon buz beyazı, alüminyum ve grafit renklerinde satın alınabiliyor. Cihazın arka kısmında yer alan parmak izi okuyucu sayesinde uygulama indirirken, uygulamalara giriş yaparken ve kilit ekranında parmak izi okuyucudan faydalanılıyor.

USB-C girişi de Nexus 6P’nin öne çıkan özelliklerinden biri. Android Marshmallow ile destek verilen USB-C ile yeni Nexus 6P çok daha hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Ayrıca bir cihazın pil gücü ile diğer bir cihazı şarj etmek de yine bu giriş sayesinde mümkün oluyor.

Nexus 6P’nin arka kısmında büyük bir kamera çıkıntısı olduğu görülüyor. Üst kısmı tamamen kaplayan bu çıkıntının pek hoş görünmediğini söylemek gerek. Özellikle de telefon masaya koyulduğunda tuhaf bir görüntü oluşturacağı kesin. Cihazın ekran çerçevesinin oldukça dar olması ise cihazların artı yönlerinden. Nexus 6’da olduğu gibi bu yeni cihazda da hoparlörler ön kısımda yer alıyor. Böylece çok daha yüksek seviyede ve kaliteli sesler elde edilebiliyor.

Android Sensor Hub adı verilen gelişmiş bir çip sayesinde Nexus 6P kullanıcının ne yaptığını algılayabiliyor. Bunu algılaması için ekranın açık olmasına bile gerek yok. Kullanıcının koşuya başladığını veya bisiklete bindiğini algılayan telefon otomatik olarak aktivite takibi yapmaya başlıyor. Telefonun ne zaman kullanıcının elinde olduğunu da algılayabilen bu özellik ile bildirimler ilk etapta siyah-beyaz ekranda gösterilerek enerji tasarrufu sağlanıyor. Ekran kilidi açıldığında ise telefon normal ekrana geri dönüş yapıyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Nexus 6’nın en çok eleştirilen yönlerinden biri fiyatıydı. Eskiden uygun fiyatlı olmasıyla öne çıkan seri, bu cihazla birlikte 650 dolar fiyat etiketine ulaşmıştı. Hal böyle olunca diğer amiral gemisi modellerle rekabet etmek daha zor bir hale gelmişti. Yaptığı hatadan bu sene dönen Google, Nexus 6P modelinde daha uygun bir fiyat politikası izlemiş. 499 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilen cihazın fiyatı depolama seçeneğine göre farklılık gösteriyor. Şu anda ön siparişte olan ve Ekim ayında kullanıcılarla buluşacak cihaz Google Play Store üzerinden satın alınabiliyor. Ülkemizde satış yapılıp yapılmayacağı ise şu an için bilinmiyor.