reklamı kapat

POPÜLER

Nexus 5X hakkında her şey

Nexus serisinin merakla beklenen uygun fiyatlı yeni üyesi Nexus 5X nihayet tüm detaylarıyla karşımıza çıktı. Tanıtımların oldukça hızlı yapıldığı sunumda gösterilen Nexus 5X, başarılı tasarımı ve fiyatına göre yüksek performansıyla öne çıkıyor.

LG’nin geliştirdiği Nexus 5X, Huawei imzalı Nexus 6P’ye göre biraz daha düşük özellikleri daha uygun bir fiyatla sunuyor. 5,2 inçlik Full HD ekrana sahip cihazda 1,8 GHz hızında çalışan 6 çekirdekli Snapdragon 808 kullanılıyor. 12,3 megapiksel çözünürlüğünde arka kamerasında lazer otofokus özelliği sunan cihazda 5 megapiksel çözünürlüğünde ön kamera yer alıyor. 2.700 mAh pil kapasitesiyle uzun bir kullanım süresi vadediyor. 16 GB ve 32 GB depolama seçeneği sunan cihaz Nexus 6P’nin aksine plastik bir gövdeye sahip. Renk seçenekleri ise siyah, beyaz ve mavi.

Nexus 6P’de olduğu gibi Nexus 5x’in arkasında da parmak izi okuyucusu mevcut. Google’ın “Nexus Imprint” olarak adlandırdığı bu okuyucular çok kısa bir süre içerisinde ve doğru bir şekilde parmak izini algılayabiliyor. Android 6.0 ile birlikte parmak izi okuyuculara işletim sistemi düzeyinde destek veren Google, bu sayede uygulama indirirken, bazı uygulamalara giriş yaparken ve kilit ekranını açarken parmak izinin kullanılmasına olanak sağlıyor.

USB-C girişinin bulunduğu cihaz böylece çok daha hızlı bir şekilde şarj oluyor ve istendiği takdirde diğer cihazları da şarj edebiliyor. Android 6.0 ile USB-C’ye destek vermeye başlayan Google, her iki telefonunda da USB-C girişine yer vererek önemli bir yeniliğe imza atmış diyebiliriz.

Geliştirilen Android Sensor Hub, Nexus 5X’te de yerini almış durumda. Kullanıcının hareketlerini takip eden ve buna uygun olarak uygulamaları otomatik olarak çalıştırılan bu gelişmiş çip, bildirimleri de kullanıcılara daha akıllıca sunuyor. Telefonu eline alan kullanıcı bildirimlere siyah-beyaz ekranda göz atabiliyor ve böylece yüksek pil tüketiminin önüne geçiyor.

Nexus 5X tasarım olarak göze oldukça hoş görünüyor. Yalnızca küçük bir kamera çıkıntısına sahip cihazda kameranın hemen altında parmak izi okuyucusu konumlandırılmış durumda. Öne yerleştirilmiş hoparlörleri ile ses deneyimini bir adım yukarı taşıyan cihazın çok dar çerçevelere sahip olması seyir keyfini de artırıyor.

379 dolar fiyat etiketiyle ön siparişe sunulan ve ekim ayında kullanıcılarla buluşacak olan cihazın fiyatı depolama alanına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Google Play Store‘da satışa sunulan cihaz maalesef şu an Türkiye üzerinden satın alınamıyor.