reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk yeni çılgın projesini açıkladı

Elon Musk bildiğimiz gibi. Elektrikli otomobil pazarında söz sahibi olmasına rağmen atılım yapmaktan geri durmayan Tesla CEO’su, boş zamanlarında uzaya roket fırlatmak, Mars’a gitmek, dünyayı güneş panelleriyle kaplamak gibi projeler üretiyor. Musk bununla da kalmayıp belli aralıklarla “vizyonumuz misyonumuz” kısmını yenilemeye devam ediyor. Çılgın CEO’su yenilediği hedef planıyla yine çok iddialı.

İlk “master” planını bundan 10 yıl önce yayınlayan Elon Musk, hemen hemen hepsini gerçekleştirmiş durumda. Neydi onlar kısaca göz atalım:

1. Çok da pahalı olmayan düşük hacimli bir otomobil üretmek
2. Oradan gelecek parayla daha iddialı ancak yine uygun fiyatlı bir otomobil üretmek
3. Yine aynı doğrultuda biraz daha iddialı bir otomobil üretmek
4. Güneş enerjisi üretmek

Model S, Model X ve son olarak Model 3 ile otomobil kısmını gerçekleştirdiği aşikar. Tesla CEO’sunun bunun yanında bir de güneş enerjilerine odaklanan SolarCity şirketi mevcut. Son zamanlarda bu şirketi Tesla bünyesine katmaya çalışan Musk, aslında yeni planını gerçekleştirmeye çalışıyormuş meğer. Zira o planlar arasında, ürettiği enerjiyi dahili pil ünitesinde muhafaza edebilecek devasa güneş panelleri üretmek var.

tesla solarcity
Bu hedefi iki ayrı şirket olarak devam ettikleri sürece gerçekleştiremeyeceklerini belirten Musk, artık birleşme vaktinin geldiğini söylüyor. Bildiğiniz gibi Tesla otomobillerde kullanılan pil ünitelerini Tesla Motors şirketi üretiyor. İki şirketin birleşmesi durumda süreç daha hızlı ilerleyecek ve bu pilleri kullanan güneş paneli üretmek daha pratik hale gelecek.

Bunu yatırımcılar düşünedursun, biz olaya kendi açımızdan bakalım. Elon Musk sadece güneş enerjisi üretmekten çıkıp artık satma yoluna girmiş durumda. Devasa güneş panelinden kastı aslında güneş panelli ev çatısı. Musk güneş enerjisini satın alınabilir ticari bir ürüne dönüştürmek istiyor. Böylece herkesin kendi enerjisini sağlaması amaçlanıyor.

Otomobil paylaşımı, sürücüsüz otomobil ve sürücüsüz otobüs

Otomobil kanadına gelecek olursak aslında yeni bir şey yok; en azından yakın gelecekte. Model 3’e olan talep patlamasına yetişmek için yeni üretim merkezine ağırlık veren Tesla, tüm otomobil sınıflarında var olacak modeller üretecek. Şimdilik SUV, sedan ve kompakt sedan sınıfını dolduran şirket hatchback, lüks sedan, spor sedan gibi eksik kısımları elektriklendirecek.

tesla summon
Daha önce duymadığımız şey ise Tesla sahiplerinin, otomobillerini kullanmadığı zamanlarda para kazanabilecek olması. “Otomobil paylaşımı” gibi bir projeden bahseden Elon Musk, Tesla’nın “otomobilimi çağır” özelliğini hatırlatıyor. Söz konusu teknoloji iyice geliştiğinde, bu özelliğin farklı kişilerce de kullanılabileceğini ve bir nevi otomobil kiralama hizmetine dönüşebileceğini belirtiyor.

Son olarak Tesla’nın otopilot özelliğiyle desteklenecek bir sürücüsüz otobüs fikri söz konusu. Telefon uygulamalarıyla çağrılabilecek, belirlenen rotaları takip edilecek bir otobüs. Bu anlamda IBM’in ürettiği sürücüsüz otobüse benziyor.

Özetlemek gerekirse;

1. Dahili pil ünitesine sahip dev güneş panelleri üretmek
2. Tüm otomobil segmentlerine açılmak
3. Sürücülü olanından 10 kat daha güvenli sürücüsüz taşıt üretmek
4. Sürücünün otomobilini kullanmadığı zamanlarda para kazanmasını sağlamak