reklamı kapat

POPÜLER

IBM sürücüsüz otobüs geliştirdi [Video]

17 Haziran 2016

Sürücüsüz otomobil teknolojisi toplu taşımalara da sıçradı. IBM sürücüsüz otobüsünü görücüye çıkararak geleceğin toplu taşıma biçimini gözler önüne serdi.

Elektrikli yakıt teknolojisinden sonra bunun da çok yakında gerçekleşmesi bekleniyordu. IBM’in sürücüsüz otobüsü bu anlamda ilk olmasa da kullanmaya hazır kanlı canlı ilk örnek denilebilir. Üstelik işin başında IBM gibi bir teknoloji devi olunca bu doğal olarak iki kat dikkat çekiyor. IBM’in süper bilgisayarı Watson‘dan gücünü alan otobüs, aynı zamanda dünyanın ilk 3D üretimi otomobilini geliştiren Local Motors imzası taşıyor. Sürücüsüz otomobil Olli’nin de birçok parçası 3D malzemelerden üretilmiş.

Radar, LIDAR, kamera sistemlerinden oluşan 30 adet sensörle donatılan Olli, 12 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Mobil uygulaması yoluyla yolcularla iletişim kurabilen otobüs, belli bir noktaya çağrılıp yine harita üzerinde işaretlenen bir yere yolcuları bırakabiliyor. Bu anlamda otobüsten ziyade şimdilik bir nevi 12 kişilik bir taksi görevi görüyor. İlerleyen dönemlerde tıpkı normal otobüsler gibi Olli’nin de belli rotalar dahilinde görev yapması bekleniyor.

Sürücüsüz otobüs Olli‘nin test aşamasını tamamladıktan sonra önümüzdeki yıl toplu kullanıma açılması planlanıyor.

VİDEO

YORUMLAR