reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın biyolojik silah savunma özelliği testte

Tesla Model X, aşırı seviyede kirli hava koşulları için özel bir hava filtresi kullanıyor ve aracın bu özelliği geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı. Dün paylaştığı blog yazısında ise Tesla, biyolojik silah savunma modunu kritik koşullarda test ettiğini ve aracın hava filtresinin iki dakikadan kısa sürede etkili olduğunu duyurdu.

Tesla’nın “Bioweapon Defense Mode” adını verdiği filtreleme sistemi bugüne kadar trafiğin yoğun olduğu saatlerde, otoyolda, meraların yakınlarında ve hatta Çin’in büyük şehirlerinde bile teste tabi tutulmuş ve bakteri, virüs, polen; havada ne varsa onu filtre etme kapasitesi ölçülmüştü. Fakat Tesla ekibi işi bir adım daha ileri götürerek çok daha kirli havalı bir ortamda bu savunma sistemini test etmeyi denedi ve sonuçlarını da dün yayınladığı blog yazısında paylaştı.

Model X’i hava kirliliğinin son derece tehlikeli seviyelerde olduğu bir balonun içine koyan ekip, aracın kapılarını kapatarak biyolojik silah savunma filtresini devreye soktu. Filtre sistemi sayesinde iki dakikadan kısa sürede kabin içindeki hava kalitesi araçtaki mühendislerin gaz maskelerini çıkarıp temiz hava solumalarına yetecek kadar yükseldi; kirlilik ölçülebilecek seviyenin altına düştü.

Kabinin içini temizledikten sonra balonun içindeki havayı da filtre etmeye başlayan sistem, dışarıdaki kirliliği de yüzde 40 azalttı. Sonuç: Tesla Model X’inizin içinde oturarak askeri düzeyde bir biyolojik saldırıdan zarar görmeden kurtulabilirsiniz. Evet, böyle bir saldırı olasılığı çok yüksek değil ama bu çalışma, Tesla’nın araştırma geliştirme tutkusunu bir kez daha gözler önüne serdiği gibi içi boş vaatlerle pazarlama yapmadığını da kanıtlıyor.