reklamı kapat

POPÜLER

Tesla, Model S’ten çok daha uygun maliyetli yeni bir model üretecek

Eğri oturup doğru konuşalım; Tesla‘nın Model S otomobillerini ne kadar beğensek de, mevcut alım gücümüzle Model S’e sahip olmamız bir tek hayallerimizde mümkün. Ancak geçtiğimiz yıl Aston Martin’den ayrılarak Tesla’ya geçen Chris Porritt’in Autocar‘a yaptığı açıklamaya göre, Tesla çok daha uygun maliyetli bir araç çıkarmayı planlıyor.

Advertisement

model-x tesla
Model X CUV‘yi takiben çıkması planlanan Model E adlı yeni sedanın, gigafabrika adı verilen ve pillerin çok daha uygun bir maliyetle üretilmesine imkan veren büyük ölçekli pil fabrikalarının kurulmasından sonra üretilmesi öngörülüyor. Porritt’in belirttiğine göre, Model E, Model S’in ufaltılmış versiyonundan ibaret olmayacak. Tabii maliyeti azaltmak için malzemeden ödün verileceği de aşikar, dolayısıyla Model E’de her parçanın göz alıcı alüminyum gövdeyle gelmesini bekleyemeyiz.

Bu durumda yeni çelik ağırlıklı olacağı düşünülen Model E’nin çıkış tarihine ilişkin bir açıklama yapılmamış olsa da, 2015 yılında test aşamasına gelmesi bekleniyor. Model E’den önce çıkacak olan Model X CUV, önümüzdeki yılın sonlarına doğru piyasada olacak. Bu durumda Tesla gigafabrikaları hızla kurabilirse, Model E’ye 2016’da kavuşabiliriz.