reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3, Model S ve Model X

Tesla Model 3, Model S ve Model X arasında “sessiz” yarış [Video]

Elektrikli otomobil pazarının en önemli araçlarından olan Tesla Model 3, Model S ve Model X, en sessiz performans testinde karşı karşıya geldi.

Elon Musk’ın başında olduğu Tesla, ürettiği elektrik otomobil modelleri ile performans konusunda nefes kesiyor. Elektriğin kesintisiz gücü ve sunduğu inanılmaz tork ile nefes kesen Model ailesi, Carwow tarafından yapılan test ile gündemde. Bu testte firmanın en uygun fiyatlı modeli Tesla Model 3 ile firmanın büyümesinde büyük katkı sağlayan Model S ve geniş ailelere özel Model X yarıştırıldı. Burada drag yani kalkış yarışı yanında hızlanma ile fren testi yapıldı. Yarışa sokulan araçlardan Model X için 795 beygir güç ve 1.1140 Nm tork üreten P100D modeli tercih edilmiş. Model 3 içinse 490 beygir güç ve 660 Nm tork üreten Performance paketi seçilmiş. Teste giren Model S içinse tam 825 beygir güç ve 1.300 Nm tork üreten Performance versiyonu kullanılmış. Sayfanın üstünde izleyebileceğiniz videonun sonucunda kalkış ve hızlanma testlerinin galibi sürpriz olmadığı üzere Model S oluyor. Fren testinde ise Model S’le Model X’in şaşırtıcı şekilde aynı mesafede durduğu görülüyor. Burada şaşırtıcı diyoruz çünkü Model X abisi Model S’ten daha ağır bir otomobil. Fren testinin galibi diğer testlerde geride kalan Tesla Model 3 oluyor. Çünkü araç abilerinden çok daha hafif bir gövdeyle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3, Model S ve Model X karşılaşmasının performans konusunda esas galibi kim oldu?

Burada sonuca fiyat üstünden bakmak gerekiyor. Çünkü Model 3’ün Model S ve Model X’e oranla çok daha düşük bir satış fiyatı bulunuyor. Bu açıdan bakıldığı zaman Model 3 fiyat performans konusunda liderliği eline alıyor. Dikkat çeken elektrikli otomobil, testler yağmurda yapılmış olmasına rağmen gücüyle kesinlikle aşırı oranda geride kalmıyor. Firmanın Model ailesine çok yakında Model Y ekleniyor. Aynı zamanda hiper elektrikli yeni Roadster da yolda bulunuyor. Ayrıca elektrikli kamyon Semi ve elektrikli pickup Cybertruck da yolda olan Tesla araçlarından.

İlginizi Çekebilir

Tam 2 bin beygirli elektrikli otomobil