reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla araçlara eklenen etkileyici “Çita” modu [Video]

Tesla modelleri biliyorsunuz hali hazırda inanılmaz bir hızlanma performansına sahip. Firma bunu “Çita” modu ile seviye daha yukarıya taşıyor.

Tesla Model S ve Model X gibi elektrikli otomobil modelleri “Ludicrous Plus” kalkış moduyla nefes kesen 0-100 km/s hızlanma değerlerine sahip. Hızlanma açısından pazardaki hemen her süper / hiper otomobili geride bırakan araçlar, bu konuda ilginç olarak halen geliştirmeye açık durumda. İşte bu tarafta atılan son adım ise bir “Cheetah Stance” yani “Çita Duruşu” olarak çevirebileceğimiz yeni mod oluyor. Bu mod Model S ve Model X “Raven” versiyonlarında yer alan aktif süspansiyon sistemi ile ortaklaşa çalışıyor. Sürücü bu modu açtığı zaman otomobil ön süspansiyonları ciddi düzeyde aşağıya indiriyor. Yani doğadaki en hızlı canlılardan Çita’nın yukarıda da gördüğünüz üzere koşmaya başlamadan hemen önceki duruşunu taklit eden araçlar, bu sayede hatırı sayılır oranda daha seri bir kalkış yapabiliyor. Bu mod aynı zamanda araçların kalkıştaki gücünü de artırıyor deniyor. Burada yaklaşık olarak 45 beygirlik bir artışın adı geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla modelleri için Çita modu ne kadar fark ettiriyor?

Kalkış konusunda yapılan ilk testler devasa bir farkı karşımıza getirmiyor. Yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz denemede Çita modu 0-100 km/s hızlanma süresini 2.47 saniyeden 2.41 saniyeye çekiyor. 0-160 km/s hızlanma ise 6.77 saniyeden 6.71 saniyeye iniyor. 0-200 km/s hızlanma ise 10.67 saniyeden 10.54 saniyeye iniş yapıyor. Ancak bu değerlerin daha uygun şartlarda geliştirmeye açık olduğu aktarılıyor. Bu modun “Raven” Model S ve Model X sahiplerine ücretsiz yazılım güncellemesi ile gelmeye başladığı aktarılıyor.