reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Evija

2.000 beygirlik elektrikli otomobil Lotus Evija hayat buluyor [Video]

Elektrikli dönemde 1.000 beygir gibi değerler az sayılacak gibi görünüyor. Çünkü 2.000 beygirlik elektrikli otomobil Lotus Evija geliyor.

Otomobil pazarının en önemli firmalarından Lotus, geçtiğimiz yaz Evija‘yı tanıttığı zaman pazarda gerçekten çok ama çok büyük ses getirmişti. Çünkü bu araç hem teknik hem de tasarımsal olarak çağın ötesindeydi. Elektrikli hiper otomobil sınıfının kesinlikle en iddialı modeli olan Lotus Evija, açıklandığı kadarıyla çok yakında üretime giriyor. Geely tarafından satın alınmış olmasına rağmen hiper elektrikli otomobil modelini İngiltere’de kurulan özel bir fabrikada üretecek Lotus, heyecanlı bir süreçten geçiyor. Toplamda sadece 130 adet üretilecek tam 2,2 milyon dolarlık performans canavarı, satın alan şanslı kişilere yaz aylarında teslim edilecek deniyor. Yani yolda görmek için biraz daha beklememiz gereken araç, gerçekten çok ama çok büyük heyecan veriyor.

Lotus Evija elektrikli otomobil
Lotus Evija elektrikli otomobil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus Evija elektrikli otomobil hakkında bilmeniz gerekenler

Model teknik olarak gerçekten inanılmaz. Hatırlamak adına Evija toplamda 1.973 beygirlik (2.000 PS) güç ve 1.700 Nm tork üretebiliyor. Lotus’a göre ürettikleri ilk elektrikli model 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlıyor ve maksimum 320 km/s hıza çıkabiliyor. Bu arada aracın pil paketi de özel. Bu araç için dünyanın en hızlı şarj olabilen pilini geliştirdiğini söyleyen Lotus, 800 kW üstünden tüm pilin sadece 9 dakikada şarj edilebileceğini aktarıyor. Bu inanılmaz görünüyor.