reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Evija

1.973 beygirlik elektrikli Lotus Evija’nın ilk test görüntülerine konuk olun [Video]

Beraberinde çok ciddi beklentiler yaratan Lotus Evija için prototipler üzerinden çalışmalar devam ederken, paylaşılan video ile ilk bakış olanağı da bizleri bekliyor.

Markasının uzun süredir beklenen atılımını yapmasını beklediğimiz Lotus Evija, temmuz ayında yapılan tanıtımından beri ilgilerin odağında. İngiliz üreticinin elektrikli otomobil dünyasına giriş bileti modeli üzerindeki çalışmalarıysa tam gaz devam ediyor. Halihazırda prototip versiyonları üzerinden testleri yapılan Evija için paylaşılan görüntüler ise, sürece dahil olabilmemiz adına fazlasıyla önemli. Mühendis ekibinin herhangi bir elektronik destek ve güvenlik dinamiklerinin dahil edilmediği prototip üzerinden gerçekleştirilen denemelerde, karbon fiber malzemeden üretilen gövdenin tüm limitleri de sınanmış olacak. Testlerin önümüzdeki günlerinde ise tork iletim teknolojisi başta olmak üzere son kullanıcıya sunulacak özelliklerin araca kusursuz entegrasyonu için düğmeye basılacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus Evija hakkında bilmeniz gerekenler

Halihazırda ön ödeme karşılığı sipariş sürecinde de olan Evija, görünümü ve teknik özellikleri kadar olağandışı bir fiyata sahip. Yaklaşık 2,3 milyon dolarlık etiketle sunulan modelden toplamda 130 adet üretilmesi bekleniyor. Seri üretim otomobiller arasında bu zamana kadar üretilmiş en güçlülerden olan Evija, toplamda 1.973 beygirlik (2.000 PS) güç ve 1.700 Nm tork gibi ciddi seviyelerde seyredecek. Lotus’a göre ürettikleri ilk elektrikli otomobil, 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlarken maksimumda ise 320 km/s hıza çıkabilecek. Mühendisler, Evija’nın geliştirme sürecinde sadece performans konusuna odaklanmış değil. Dünyanın en hızlı şarj olabilen bataryasını geliştirdiğini söyleyen marka, 800 kW’lık kaynak üzerinden tüm paketin sadece 9 dakikada şarj edilebileceğini iddia ediyor. Halihazırda kullanılabilen en yüksek hızlı şarj desteği olan 350 kW’lık kaynak üzerinden ise 12 dakikada yüzde 80, 18 dakikada ise tam kapasiteye erişmek mümkün. Üretiminin önümüzdeki yıl başlaması beklenen Evija’nın test süreciyle ilgili gelişmeler yine karşımızda olacak.