reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Evija

2 milyon dolar, 2 bin beygir; Lotus Evija’nın sesini duyabileceğiniz video [İzle]

Performans ve tasarım konusunda sınırları zorlayan elektrikli otomobil Lotus Evija güzel bir video ile gündemde yer alıyor.

Lotus Evija, son yıllarda karşımıza çıkan en özel elektrikli otomobil modellerinden birisi. En son gündeme 2020’de yollara çıkacak tüm stoğu tamamen satıldı haberiyle gelen araç, bildiğimiz kadarıyla 130 adet üretilecek ve tam 2 milyon dolarlık bir fiyat etiketiyle satılacak. İşte bu inanılmaz araç, kısa süre önce Goodwood SpeedWeek kapsamında kısa bir deneme turuna çıktı. Yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz bu tur, elektrikli modelin sesini en açık şekilde dinlemenize imkan tanıyor. Böyle çok yüksek güce sahip elektrikli otomobillerin doğal bir sesi bulunuyor. Ayrıca firmalar hoparlör sistemleri kullanarak yapay motor sesi de oluşturabiliyor. Evija’dan elbette bir içten yanmalı motor sesi gelmiyor. Ancak yine de araç satın alabilecek şanslı sahiplerini ses konusunda tatmin edecek izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus Evija elektrikli otomobil teknik detaylarıyla nefes kesiyor

Kısaca hatırlamak adına Evija toplamda neredeyse 2 bin beygirlik güç ve 1.700 Nm tork üretebiliyor. Lotus’a göre ürettikleri ilk elektrikli otomobil 0’dan 100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlıyor ve maksimum 320 km/s hıza çıkabiliyor. Bu arada aracın pil paketi de özel. Bu araç için dünyanın en hızlı şarj olabilen pilini geliştirdiğini söyleyen Lotus, 800 kW üstünden tüm pilin sadece 9 dakikada şarj edilebileceğini aktarıyor. Araç için izleyebileceğiniz başka bir video