reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın CUV’si Model X, 2015’te seri üretime alınacak

Geçtiğimiz günlerde patentli teknolojilerini isteyen herkesle paylaşacağını açıklayan Tesla’dan bu sefer de uzun süredir beklenen Model X‘e dair güzel haberler geldi. Müşterilerine gönderdiği e-postada Model X üretimine 2015 baharında nihayet başlanacağını belirten firma, Station Wagon – SUV kırması olan elektrikli CUV’ye ilişkin kimi detayları da belirtmeden geçmedi.

Tesla, Model X’i ilk olarak 2012’de duyurmuş, 2013 sonunda üretime başlanacağını açıklamıştı. Ancak Model S‘in üretimine öncelik verilmesi için Model X’in üretim takvimi defalarca ileri alındı, siparişlerini çok önceden verip ön ödemeyi yapmış olan müşterilerin de sabırsızlığı giderek arttı. Neyse ki bu müşteriler sonunda güzel haberi aldı. İlk prototipin 2015 başında hazır olacağını, bahar döneminde de seri üretime geçileceğini açıklayan Tesla, Model X’in dört çekişli olacağını ve martı kanadı kapılarla geleceğini de doğruladı. Ancak araç içindeki üçüncü koltuk sırasının opsiyonel olacağının belirtilmesi pek çok alıcının hoşuna gitmedi.

Bugüne kadar Model X için alınan sipariş sayısı veya aracın nihai fiyatı henüz açıklanmadı; ancak en yeni Model S araçların 69 bin dolardan başlıyor olması bir fikir verebilir. Şubat ayında Tesla CEO’su Elon Musk, firmanın Model X için Model S’ten daha fazla talep beklediğini söylemişti.

Haberde kullanılan görsel Model X konseptine aittir.

YORUMLAR