reklamı kapat

POPÜLER

Devrim yaratmaya kararlı olan Tesla, patentli teknolojileri herkesle paylaşacağını açıkladı

Otomotiv endüstrisinde devrim yaratmaya kararlı olan Tesla‘nın CEO’su Elon Musk, firmanın resmi web sayfası üzerinden yaptığı açıklamada; Tesla’nın elektrikli araçlara yönelik patentli teknolojilerini isteyen herkesin kullanabileceğini, bu teknolojilerin kullananlara karşı hiçbir şekilde yasal işlem başlatılmayacağını belirtti. Başka bir deyişle, Tesla’nın kendi araçları için tasarladığı patentleri tüm firmaların kullanımına açılmış oldu. Teknoloji firmalarının patentler uğruna milyar dolarlık davalar açtığı bir dönemde gelen bu harika haber, Tesla’nın ve Elon Musk’ın iyi niyetini ve vizyonunu açıkça ortaya koyuyor.

PayPal‘ın da kurucularından olan Elon Musk, elektrikli araçların uzak bir gelecekte değil; hemen şimdi bir devrim yaratmasını istedikleri için Tesla’nın böyle bir girişimde bulunduğunu belirtiyor. Bugün dünyadaki binek araçların neredeyse tamamı hala benzin ve fosil yakıt kullanıyor; bunun nedenleri arasında elektrikli araçların daha maliyetli olması ve elektriğin hala konvansiyonel yakıtlar kadar rahat kullanılamaması yatıyor, araçların pilleri tek dolumla bir depo benzin kadar götürmüyor; üstelik pillerin şarjı vakit alıyor.

tesla
Tesla’nın esas niyetinin kar elde etmek değil, dünyaya ve insanlığa katkıda bulunmak olduğunu açıkça ortaya koyan bu hareket uzun vadede iyi niyetli bir rekabet ortamının oluşmasını, elektrikli araç teknolojilerinin ilerlemesini ve bu araçların daha uygun maliyete üretilmesini sağlayacak.

“Bizim gerçek rakiplerimiz diğer firmaların elektrikli araçları değil, dünyada sayısı her gün artan benzinli araçlardır” diyerek açıklamasını bitiren Musk, insanın ve dünyanın geleceğine ilişkin umutlarımızı da tazelemiş oldu. Ancak yine de son bir not olarak, elektriğin de gökten inmediğini; bazı elektrik kaynaklarının fosil yakıtlardan oluştuğunu hatırlatalım. Dolayısıyla araçlarımızı elektrikli hale getirmemiz tek başına yeterli değil, temiz elektrik kaynakları talep etmeyi de ihmal etmemeliyiz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Devrim yaratmaya kararlı olan Tesla, patentli teknolojileri herkesle paylaşacağını açıkladı” için 4 cevap

  1. Alper Atabay dedi ki:

    bravo

  2. Tebrik etmek gerekiyor

  3. Fatih Şahin dedi ki:

    Dedem olsaydı; Ölme eşşeğim ölme yazın yonca yersin kafını yapıştırırdı. Bir 10 yıldan fazla dünyada biraz yaygınlaştığını görsek – bu arada Hollanda 1 gol daha attı – Türkiyedeki dispirötürlüğü olan yada fosül yakıtlı araç fabrika sahiblerinin düşünceleri 10 x 5 yıl geçse değişmez.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

    ahahaha hollanda gol attı cümlene gül gül öldüm ya 😀