reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y

Bir Tesla Model Y sürücüsü, aracına güneş panelleri ekledi

Bir Tesla Model Y sürücüsü, aracına güneş panelleri ekledi. Bu konuda Tesla’nın kendisi ise şimdiye kadar beklenen resmi adımı atmadı.

Yurt dışında yaşayan bir Tesla Model Y sürücüsü, aracının üzerine özel parçalar tasarlayarak dokuz farklı 175-watt güneş paneli konumlandırdı. Bu paneller sayesinde sürücünün hava şartlarına da bağlı olarak her gün 32 km (6 kWh üzerinden) kadar bir ekstra menzil elde edebildiği belirtiliyor. Projesi için buradaki internet sitesini açan sürücü, bu site ile sistemi sadece kendisine özel olarak bırakmıyor. Hali hazırda evler için güneş panelleri satan Tesla’nın, satışa sunduğu Model serisi araçlarına gövdeye entegre güneş paneli ekleme gibi bir planı ise henüz bulunmuyor. Bazı güneş panelli araçlar daha önce karşımıza çıktı ancak onların hiçbiri tam olarak seri üretime alınıp pazara sunulmadı yani hayatımızın bir parçası halini almadı. Süreçte verimlilik ve maliyet konusunda aşılması gereken bir seviye bulunuyor, süreç halen güneşten sınırsız ve temiz elektrik üretimi temelinde büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce bazı kişilerin hoşuna gitmeyen bir adım atılmış, Tesla’nın yurt dışındaki arkadan itişli Model Y’de daha güçsüz bir ses sistemi sunmaya başladığı bulunmuştu. Dünyanın en çok satan elektrikli otomobili Tesla Model Y için tüm modellerde şimdiye kadar standart olarak 13 hoparlör, 1 subwoofer ve 2 amfiden oluşan güçlü bir premium ses sistemi sunuluyordu. Bu durum sürpriz şekilde Türkiye’de değil ancak yurt dışındaki belirli pazarlarda değişti. Arkadan itişli Model Y artık ABD ve Kanada’da 7 hoparlör ve 1 amfi ile geliyor. Maliyetleri azaltmak adına böyle bir adım attığı düşünülen Tesla’nın, yakında diğer ülkelerdeki arkadan itişli Model Y’lerde de bu daha güçsüz ses sistemini kullanmaya başlaması bekleniyor. Araçlarındaki ses sistemlerinin performansı her zaman çok beğenilen çünkü Bang & Olufsen başta olmak üzere birçok farklı ünlü ses şirketinden mühendis işe alan Tesla, Model Y’nin diğer versiyonlarında ise halen 13 hoparlörlü çok güçlü sistemi kullanıyor.

Tesla Model Y yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı