reklamı kapat

POPÜLER

Tesla hedef büyüttü: 2 yılda 500 bin otomobil

Tesla’nın finansal çeyrek sonuçları açıklandı. Elektrikli otomobil üreticisinin yılı beklenenin altında düşüşle kapatmasından daha ilgi çekici olan, Elon Musk‘ın 500 bin araç üretme hedefini ilk açıklanan tarihin iki yıl önüne çekeceğini, 2018’e kadar bu üretimi gerçekleştireceklerini açıklaması oldu.

2016 ilk çeyrek finansal sonuçları paylaşan Tesla’nın 1,15 milyar dolar gelir ve 282 milyon dolar zararla kapattığı ifade edildi. Analistler, zararın biraz daha büyük olmasını bekliyordu; dolayısıyla bu sonuç kimse için sürpriz olmadı. Hatta Tesla, 325 binden fazla sipariş almış olan Model 3’ün üretim planlarında agresif değişiklikler yaptığını açıkladı. Var olan bu talebi karşılamanın yanı sıra 2020’ye kadar 500 bin otomobil üretme hedefini de erkene alarak 2018‘in yeni hedefleri olduğunu açıkladı.

Tanıtıldığı ilk günden itibaren çok yüksek sayıda sipariş alan Model 3‘ün lansmanının ardından gelen finansal çeyrek sonuçları Elon Musk‘ı daha da heyecanlandırmış gibi görünüyor. Tesla’yı dünyanın en iyi üreticisi yapmak istediğini söyleyen Musk, önümüzdeki haftalarda üretim tarafında yeni işe alımları duyuracaklarını da belirtti. 2020’ye kadar şirketin 1 milyon araç üreteceğini tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.

500 bin otomobillik hedefi gerçekleştirebilmek için üreticinin önünde 2 yıllık bir süre var ama bugüne kadar Tesla, 1 yılda maksimum 50 bin araç üretti ve teslim etti. Dolayısıyla Musk’ın önünde gerçekten zorlu bir süreç olduğunu söylemek mümkün.