reklamı kapat

POPÜLER

Vestel’den yerli savunma sanayiine yeni nesil insansız hava aracı desteği: Karayel-SU

12 yıldır savunma sanayii ile ilgili insansız hava aracı projeleri geliştiren Vestel, bu zamana kadar geliştirilmiş en etkili modelinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Türk Savunma Sanayii’nin en önemli organizasyonlarından birisi olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı bugün itibarıyla kapılarını açtı. Bu yıl 13. kez düzenlenen fuarda yine birbirinden özel projeler sahne alırken Vestel bu yıl merakla beklenen yeni insansız aracınının tanıtımını gerçekleştirdi. Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki insansız hava aracı projelerinin sonuncusuna geçtiğimiz yıl Karayel projesiyle tanık olmuştuk. Bu yılki fuarda tanıtımı gerçekleştirilen Karayel-SU markanın bu yıla kadar sunduğu en gelişmiş modeli olarak birçok alanda hizmet verebilecek.


Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen Karayel’in silahlı versiyonu talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı arttırıldı ve toplamda 120 kilogram mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti ve kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi. Karayel-SU ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan; “Kurulduğu günden bu yana Vestel Savunma ile insansız hava aracı projesi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası pazarlarda devam eden işbirliği ve ihracat faaliyetlerimiz hızlanarak devam ediyor. Yeni nesil insansız hava aracımız artık kendi segmentindeki en gelişmiş model haline geldi ve pek çok ülkeden yoğun ilgi görüyor. Yakın bir gelecekte Karayel-SU ile ortak üretim, pazarlama ve ihracat başarıları ile Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz.” diyerek önümüzdeki dönemde bu alanda çok daha aktif olacaklarının altını çizdi.