reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS macOS evrensel

Apple, ekosistemde devrimsel bir yenilik yapıyor

Apple ekosistemi için uygulama geliştirenler, uygulamalarını hem macOS hem de iOS için ayrı ayrı tasarlıyor. Teknoloji devi yapacağı önemli bir değişiklikle bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

Bloomberg‘in haberine göre Apple, yeni yılda geliştirilerin hem iOS hem de macOS‘da çalışacak evrensel uygulamalar yapabilmesine imkan tanıyacak. Bu sayede geliştirme sürecini ciddi anlamda kolaylaştıracak olan firma, adeta iki platformu bir araya getiriyor. Böylelikle ufak stüdyoların iOS kadar popüler olmayan macOS tarafını da ekstra emek harcamadan gündemlerine getireceği söyleniyor. Peki bu sisteme ne zaman geçilecek? Tahminler WWDC 2018‘de tanıtılacak iOS 12 ve macOS 10.14’ü gösteriyor. Evrensel yapıyı bu sürümlerden sonra destekleyeceği söylenen Apple, gerçekten faydalı bir altyapı kuracak gibi görünüyor.

Apple, adeta iOS ile macOS’u bir araya getiriyor

Bu yeni altyapıda geliştirilen uygulamaların, hem fare hem de dokunmatik ekranlar ile rahatça kullanılabilir olacağı söyleniyor. Kişileri şu an iki platform için de ayrı geliştirme süreçlerine sokan şirket, bu evrensel yapıdan çok karlı ayrılabilir. Şu an “Marzipan” kod adıyla isimlendirilen proje, şirketin önümüzdeki yıl yapacağı en büyük değişiklikler arasında yer alıyor. Bu altyapı kurulduktan sonra ise tüm platformlarda tek bir işletim sistemine geçilebileceği belirtiliyor. Bunun da iOS olacağı tahmin ediliyor.