reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store iOS epic games

Epic Games CEO’sundan ilginç teklif: “Evrensel uygulama marketi”

Apple ile savaşı son aylarda büyük ses getiren Epic Games CEO’sundan bugün ilginç bir teklif geldi. CEO “evrensel uygulama marketi” istiyor.

Bilmeyenler için tekrardan hatırlayalım. Epic Games geçtiğimiz dönemde Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

Bu konuda süren davada geçtiğimiz aylarda önemli bir karar çıkmıştı. ABD’de mahkeme, Apple’ın firmaların uygulamalarına alternatif bağlantılar ve alternatif ödeme sistemleri eklemesine izin vermesi gerektiğine karar vermişti.

Bu yukarıdaki karar ışığında Epic ve aynı zamanda diğer firmalar / uygulama geliştiriciler rahat şekilde yüzde 30’luk komisyondan kurtulabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games CEO’su bu konuda çözüm için tek bir uygulama / oyun marketi istiyor

Bu konuda Güney Kore’de düzenlenen bir konferansta konuşan Epic Games CEO Tim Sweeney, tam olarak “Dünyanın şu anda gerçekten ihtiyacı olan şey, tüm platformlarla çalışan tek bir mağaza. Şu anda sektör, Apple App Store, Google Play Store, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch, Microsoft Store ve Mac App Store arasında bölünmüş durumda.” dedi ve bu açıklaması genel olarak çok ilginç karşılandı.

Tim Sweeney’in böyle bir şey istemesi, elbette bunun kesin olarak olacağı anlamına gelmiyor. Sonuçta Epic Games Store da ayrı bir platform olarak PC tarafında hizmet veriyor. Epic’in mapazasında artık oyunlar yanında normal yazılımlar da yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot