reklamı kapat

POPÜLER

Google Fortnite

Google, Fortnite’ı Play Store üzerinden yayınlamak için Epic Games’e büyük bir para teklif etmiş

Google, Fortnite oyunun Android’in uygulama marketi Play Store üzerinden çıkarmak için Epic Games’e büyük bir para teklif etmiş.

Epic Games, Fortnite oyununun mobil sürümünü 2018 yılında Play Store değil direkt olarak kendi resmi sitesinden yayınladı. 2020 yılında oyun Play Store’a da geldi ancak o süreç çok uzun sürmedi. Çünkü firma büyük bir adım attı oyunun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın App Store kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de Apple Fortnite’ı anında App Store’un dışına aldı. Apple, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sisteminin kullanmasını istiyor, Epic Games ise Apple’ın ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyordu. Oyun daha sonra benzer sebepten dolayı Google tarafından Play Store’dan dan kaldırılmıştı. Şu an Android için sadece firmanın resmi sitesinden elde edilebilen Fortnite, bugün mahkeme sürecinden gelen resmi bir açıklama ile gündemde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu resmi olarak yapılan belgeli açıklamaya göre Google, Fortnite’ı Play Store üzerinden yayınlamak için Epic Games’e 147 milyon dolarlık bir teklifte bulunmuş. Epic ise bu teklifi reddetmiş, Google’ın buradaki amacı popüler oyunların Android’in resmi mağazasını ve bununla birlikte Google’ın kârlı uygulama içi satın alma ücretlerini atlamasını engellemek olmuş. Para ile Epic’in başka firmalara örnek olmasını engellemek isteyen ancak bunda başarılı olamayan Google, şu an Epic Games tarafından 2020 yılında açılan dava ile uğraşıyor.

Google ve Fortnite hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli