reklamı kapat

POPÜLER

fortnite sony epic games playstation 5

Apple, Fortnite ve Epic Games olayında büyük son dakika hamlesi

App Store’dan silinen popüler Fortnite üzerinden başlayan kavgada Epic Games’e Apple’dan büyük bir hamle geldi.

Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz hafta Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın ve Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple daha sonra da Google, çok sevilen Fortnite’ı resmi marketlerden kaldırdı. Bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sisteminin kullanmasını istiyor. Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor. İşte bu süreçte yeni bir aşamaya geçildi. Apple kısa süre önce Epic Games’e 28 Ağustos’a kadar zaman verdi. Epic’in bu tarihe kadar Apple Geliştirici Programı’nda ihlal ettiği durumları düzeltmesi gerekiyor. Eğer bu düzenleme ve değişiklikler yapılmazsa Apple, Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici hesaplarına ve App Store’a erişimini kesecek. Epic Games, yaptığı açıklamada Apple’dan gelen bu bildirim ışığında hemen mahkemeye başvurduklarını belirtti. Firma mahkemeden bu adımın durdurulmasını istiyor ancak sonucun ne olacağı şimdilik bilinmiyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Apple, Epic Games’e bir ayrıcalık yapmayacaklarını aktarıyor. Problemi Epic’in yarattığını aktaran teknoloji devi, çözümün de çok kolay olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fortnite üzerinden Apple ve Epic Games çok büyük gelirler elde ediyordu

Aldığı komisyon sayesinde Apple’ın Fortnite üzerinden şimdiye kadar tam 360 milyon dolar para kazandığı aktarılıyor. Oyun içerisinde 1.2 milyar dolarlık harcama yapıldığı belirtiliyor ve bunun 360 milyon doları Apple’ın kasasına girmiş açıklaması yapılıyor. Google’ın bu bağlamda kazandığı para ise sadece 10 milyon dolar seviyesinde yer alıyor. Apple kullanıcıları oyunlara her zaman çok daha fazla para harcıyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil