reklamı kapat

POPÜLER

fortnite sony epic games playstation 5

Apple, Fortnite ve Epic Games olayında mahkemeden önemli karar

Apple tarafından App Store’dan silinen Fortnite üzerinden başlayan kavgada geliştirici firma Epic Games güzel bir Unreal Engine haberi aldı.

Advertisement

Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz haftalarda Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın ve Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyordu.

Daha sonra Apple, Epic Games’e 28 Ağustos’a kadar zaman vermişi, Epic’in bu tarihe kadar Apple Geliştirici Programı’nda ihlal ettiği durumları düzeltmesi gerekiyor denilmişti. Eğer bu düzenleme ve değişiklikler yapılmazsa Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici hesaplarına ve App Store’a erişimini kesileceği aktarılmıştı. Bu hamle ile aynı zamanda iOS ve Mac tarafında aktif olarak kullanılan Epic Games imzalı Unreal Engine oyun motoru da tehlikeye giriyordu. Hatta Microsoft kısa süre önce Unreal Engine motoruna dokunulmaması için Apple’a karşı Epic Games’e destek çıkmıştı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Apple ve Epic Games arasındaki Fortnite odaklı savaştan Unreal Engine oyun motoru darbe almayacak

Artık bu durum tam olarak netleşmiş durumda. Yapılan açıklamada mahkeme Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesabını kapatabileceğini, Fortnite’ın güncellenmesinin engellenebileceği ancak Unreal Engine oyun motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin durdurulamayacağını bildirildi. Bu da yüzlerce oyun geliştiricisine rahat bir nefes aldırdı. Microsoft’un Apple’dan istediği de tam olarak buydu.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil